Výraz vege už si troufá být samostatným slovem

23. květen 2022

Také jste se už na potravinách setkali s označením vege? Je v češtině užíváno poměrně dlouho jako součást slov. 

Známe koření Vegeta nebo různé restaurační podniky jako Vegetka, Vegebistro a podobně. Vege se v nich užívá jako zkrácenina slov vegetariánský a veganský. Vegetarián je jednoduše řečeno člověk živící se bezmasou stravou a vegan je vegetarián, který odmítá jíst jakékoli komponenty živočišného původu.

Vege se v současnosti postupně začíná užívat nejen jako část slova, ale také jako slovo samostatné. Svědčí o tom zápis s mezerou u vyjádření jako vege burger, vege bistro, vege grilování apod. Vedle toho najdeme samozřejmě řadu slov, v nichž je vege částí slova jako vegevylomeniny, vegereklama nebo vegebistro zapisované dohromady.

Můžeme tak sledovat dynamický pohyb v jazyce, který se promítá i do významu. Vege se dříve užívalo pouze v souvislosti s vegetariánstvím, dnes se užívá i v souvislosti s veganstvím, jeho význam se rozšiřuje. Musíme počkat a uvidíme...

autor: Helena Chýlová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.