Výraz vege už si troufá být samostatným slovem

23. květen 2022

Také jste se už na potravinách setkali s označením vege? Je v češtině užíváno poměrně dlouho jako součást slov. 

Známe koření Vegeta nebo různé restaurační podniky jako Vegetka, Vegebistro a podobně. Vege se v nich užívá jako zkrácenina slov vegetariánský a veganský. Vegetarián je jednoduše řečeno člověk živící se bezmasou stravou a vegan je vegetarián, který odmítá jíst jakékoli komponenty živočišného původu.

Vege se v současnosti postupně začíná užívat nejen jako část slova, ale také jako slovo samostatné. Svědčí o tom zápis s mezerou u vyjádření jako vege burger, vege bistro, vege grilování apod. Vedle toho najdeme samozřejmě řadu slov, v nichž je vege částí slova jako vegevylomeniny, vegereklama nebo vegebistro zapisované dohromady.

Můžeme tak sledovat dynamický pohyb v jazyce, který se promítá i do významu. Vege se dříve užívalo pouze v souvislosti s vegetariánstvím, dnes se užívá i v souvislosti s veganstvím, jeho význam se rozšiřuje. Musíme počkat a uvidíme...

autor: Helena Chýlová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.