Všechny čtyři svíce na adventním věnci mají jména. Někdy i ta pátá
Jedním ze symbolů adventu se stal již v závěru minulého století opětovně adventní věnec nejčastěji ve dvou podobách - na stole se svíčkami nebo zavěšený na dveřích.
Slovo věnec má v jazyce průhledný původ, souvisí s všeslovanským slovesem vít, vinout, je to tedy něco menšího, co bylo uvito. Méně často možná přemýšlíme o tom, proč užíváme právě věnec. Tvar věnce představuje symbol věčnosti v mnoha kulturách, výkladů původu tradice najdeme také celou řadu. Právě jako symbol věčnosti klademe také věnce na hroby svých blízkých a že podobnou funkci plní i snubní prstýnek ve tvaru kruhu.
Čtyři svíce - 4 předvánoční neděle
Pojmenování svící je symbolické, vzniklo v církevním prostředí a v současnosti proniká i do běžného užívání. 1. svíčka je pojmenována Naděje, v církevním prostředí je nazývaná také svíce proroků nebo Izaijášova, druhá je Mír, neboli betlémská, třetí symbolizuje Přátelství, známe ji také jako pastýřskou. Poslední je Láska, andělská či Mariina svíce. Věřící často přidávají ještě svíčku pátou, obvykle bílou, nazvanou Kristova svíce neboli Kristus.
Slovo adventní ve spojení adventní věnec vyjadřuje vztahující se k adventu, užívaný v době adventu a pro psaní velkého počátečního písmena zde není důvod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.