Vzácného supa můžete pozorovat na Tachovsku

14. srpen 2019 10:35

Na Tachovsku létá vzácný sup hnědý, největší létající pták. Přiletěl k nám ze středomoří.

Na Tachovsku můžete v těchto dnech zahlédnout vzácného dravce, který tam zřejmě zabloudil ze Středomoří. Jeho pohyb s nadšením sledují ornitologové. Poprvé ho zaznamenali na konci června u Chotěšova na jižním Plzeňsku. V červenci a srpnu pak právě na několika místech na Tachovsku. 

„Sup hnědý je největší létající pták, rozpětí křídel je zhruba 290 centimetrů, to znamená, že je větší než orli mořští, kteří jsou viditelní v tachovském okrese. Má asi 12 a půl kilogramu,“ popsal tachovský ornitolog Karel Machač. 

Na Tachovsku můžete v těchto dnech zahlédnout vzácného dravce, který tam zřejmě zabloudil ze Středomoří. Takto ho zachytil tachovský ornitolog Karel Machač

Jako první zaznamenal supa jeho kolega u Chotěšova, kde seděl na poli. „Já jsem ho viděl u Nového Dvora kousek u Tachova a týden na to jsem ho sledoval v lese na kraji rybníka asi 10 kilometrů od toho místa,“ uvedl Machač.

Za pár hodin přiletí ze středomoří

Sup je podle odborníka dosti vzácný. „Supů je velmi málo, vyskytují se na Balkáně a hlavně v Pyrenejích, celkově je asi 170 párů supů na celé toto území středomoří,“ informoval. Na naše území přilétají supi hlavně za potravou, v období veder nemají ve své domovině co žrát.

„Supi jsou výborní plachtaři, to znamená, že dokáží vykroužit do výšky jednoho kilometru a potom ten přelet je třeba 500 kilometrů na jeden zátah, ze středomoří letí jen několik hodin,“ vysvětlil ornitolog.

Škody by podle něj neměl sup napáchat, je totiž především mrchožrout a nepohrdne ani zraněnou zvěří. Z mršin si vybírá ty větší, třeba ovce a telata.

autoři: Martina Sihelská , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio