Vzpomínka na zpěváky Oldřicha Heindla a Alberta Švece

12. leden 2023

Na konci loňského roku jsme si připomněli už rovných 20 let, kdy do muzikantského nebe odešla vyhlášená dvojice zpěváků z Klenčí pod Čerchovem – Oldřich Heindl a Albert Švec. Právě oni stáli v roce 1984 u zrodu Mužského pěveckého sboru Haltravan, ale zároveň vynikali jako pěvecké duo. Oblíbení byli nejen na chodských zábavách, pódiích, slavnostech a festivalech, ale také v rozhlasových nahrávkách. V archivu Českého rozhlasu se jich dochovala celá řada.

Albert Švec (1934 – 2002) sice nebyl rozený Chod (narodil se v Prostějově), ale po studiích Keramické školy v Karlových Varech našel zaměstnání v Klenčí pod Čerchovem. Tehdy se zamiloval do chodského kraje. A když si ještě za manželku vybral chodskou zpěvačku Manku Váchalovou, z Prostějováka se stal Klenčák celým srdcem. V archivu Českého rozhlasu Plzeň je dokonce dochovaná nahrávka z roku 1967, na které zpívají manželé Švecovi společně.

Pěvecké duo z Klenčí pod Čerchovem

Albert Švec začal už v roce 1957 působit jako zpěvák a tanečník v Národopisném souboru při Osvětové Besedě v Klenčí pod Čerchovem. Tam také vytvořil pěvecké duo s Oldřichem Heindlem (1931 – 2002), který sám byl vynikajícím zpěvákem. Ovládal dokonce i starobylý způsob zpěvu - takzvané chodské „jukání“.

Albert Švec byl také organizátorem klenečských slavnostní nazvaných „Výhledy“, kde se pohyboval i jako zkušený moderátor. Kromě toho vyráběl fanfrnochy, pastýřské trouby i různé zvonky. V Klenčí pod Čerchovem ale i jinde se na vyhlášenou pěveckou dvojici Albert Švec a Oldřich Heindl vzpomíná dodnes. V listopadu loňského roku dokonce na klenečské Staré poště proběhl vzpomínkový pořad nazvaný „Poštování“ – aneb setkání při hudbě a hovorech“, ve kterém vzpomínalo právě na tyto dva zpěváky a kamarády. V archivu Českého rozhlasu jsou dochovány snímky, na kterých Oldřicha Heindla a Alberta Švece doprovází Konrádyho dudácká muzika, Drancalové, Postřekovská dudácká muzika i dudáci Antonín Konrády, Vladimír Baier a Zdeněk Bláha.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...