Vzpomínky na Karla Kryla

17. listopad 2023

Na svého blízkého přítele Karla Kryla vzpomíná plzeňská rodačka a básnířka Jiřina Fuchsová.

Připravil: Dominik Mačas
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v Českém rozhlase Plzeň v roce 2014

Jiřina Fuchsová se narodila v roce 1943 v Plzni. Po střední škole pracovala v podniku Geologický průzkum ve Stříbře. Z Československa emigrovala během pracovní cesty do Řecka v roce 1963. Nakonec odešla i s manželem do Spojených států.

Jiřina Fuchsová

V roce 1966 se usadila v Los Angeles, kde založila malé exilové nakladatelství Framar, vydala třináct knih. Založila Klub československé kultury, který více než čtvrt století, do roku 1999, propagoval a podporoval svobodnou, nezávislou českou kulturu v zahraniční.

S písničkářem a básníkem Karlem Krylem pojilo Jiřinu Fuchsovou letité přátelství, které se začalo rozvíjet na začátku 70. let.

autor: Dominik Mačas | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.