Wanastowi Vjecy: Sbírka zvadlejch růží

6. červen 2024

Wanastowi Vjecy jsou kapelou, která má svoji auru, kvalitu, originalitu a energii. Na špičku oblíbenosti vylétla začátkem 90. let a stále své posluchače přitahuje.

Dnes se vrátíme do začátku devadesátých let, k písni skupiny Wanastovi Vjecy Sbírka zvadlejch růží. Vyšla v roce 1992 na albu Lži, sex & prachy. Skupina Wanastowi Vjecy vznikla v březnu roku 1988 jako studiová punková kapela za účelem natáčení písniček do českého dokumentárního filmu o vyznavačích punku s názvem “Aby si lidi všimli”. Po samovolném rozšíření těchto nahrávek nastal v pražském punkovém podzemí poplach.

Wanastowi Vjecy začínají vystupovat na akcích často spolu se skupinami jako Michael`s Uncle, Plexis, Tři Sestry nebo Orlík. První koncert se odehrál na parníku Děvín za asistence policejních motorových člunů. Po změně politického režimu v roce 1990 nahráli Wanastovy vjeci znovu čtyři písně na raritní punkovou kompilaci s názvem “Epidemie” a v září roku 1991 konečně vydávají své první studiové album "Tak mi to teda Nandey”, kde mísí své punkové kořeny s hardrockem. Prodej alba lámal žebříčky hitparád, a tak v prosinci roku 1992 vychází druhé album “Lži, sex & prachy” a prodej byl opět úspěšný. Wanastovy vjeci se pak vydali na své první velké turné s názvem “TOUR LŽI SEX & PRACHY”. Sportovní haly byly plné. Wanastovy Vjecy zatím vydali devět alb a přinesli řadu hitů i fám. Nic nekopírují, mají vlastní písně a jsou zárukou originality.

Píseň Sbírka zvadlejch růží je ideální stadiónový hit. Napsal jej a zpívá ho kytarista Robert Kodym. A ještě na závěr, význam sousloví Wanastowi Vjecy prý znamená, cituji doslova "věci, který jsou tak krásný až sou hnusný a naopak."

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.