Z pedigu se dá vyrobit téměř vše, nač si vzpomenete

25. červen 2021

Jistě máte rádi, když někdo ve vašem bytě obdivuje krásné dekorace a pak ten údiv, když se návštěva dozví, že jste si je sami vyrobili. Svůj domek i zahradu si takto zdobí Ivana Klepsová z Černošína.

Ivana Klepsová si svůj domeček v Černošíně stále opečovává a tak není divu, že se rozhodla si dělat i vlastní dekorace. Když před dvěma lety pořádalo černošínské muzeum kurz výroby z pedigu, který vedla Martina Klímová, hned se tam vydala a vzala i svou kamarádku. Na kurzu se naučila základy a domů si nesla vlastnoručně vyrobený zvoneček. Ten ozdobil vánoční stromek, ale jak se blížilo jaro, Ivana Klepsová se rozhodla vyrábět další dekorace.

Do domu tedy přibyla krabička, ve které je dnes šídlo, kleště, nůžky, děrovačka a další nářadíčko. V další krabici je pedig různého průměru, tvaru, ale také barev. Nechybí ani tavná pistole. Úplně první krok je namáčení pedigu ve vodě v lavoru. Musí být ve vodě tak dlouho, než změkne, aby se s ním dalo lehce pracovat. Slabý změkne brzy, silnější musí být ve vodě déle. Pedig má v sobě malinké dutinky, do kterých se voda musí dostat.

Je dobré mít na výběr nějaká dna, mohou být různého půdorysu a důležité je si u okrajů navrtat drobné dírky, do kterých se pak pedigová vlákna protáhnou a začne se plést. Fantazii se meze vůbec nekladou, tak můžete oplést třeba keramické či skleněné nádoby, nebo si vyrobit postavu, košík, krabičku, květ, vejce, v podstatě jde z pedigu vyrobit téměř vše, nač si vzpomenete.

Spustit audio