Za Sulislaví na Tachovsku vyrostla v lese nová kaplička

22. květen 2020 11:35

Úplně nová kaplička se tento měsíc objevila dva kilometry za Sulislaví na Tachovsku v tzv. Jánském lese. Postavil ji Antonín Feitl ze Suché u Nejdku na přání svého dlouholetého přítele Vladimíra Součka ze Stříbra, který se o tento les řadu let stará. Kaplička bude v červnu vysvěcená. Kolem povede časem i naučná stezka a také alej z jírovců, višní a lip.

Jánský les najdete mezi Sulislaví, Sytnem a Stříbrem. Nedaleko je také rybník, který se rovněž jmenuje Jánský, ale mezi domácími se mu říká Křivý. „Název Jánský je veden i v katastrálních mapách. Ale místní nářečí používá jména Křivý. Jsou to vlastně dva rybníky spojené do jednoho a tvoří takovou křivici v přírodě. Je nádhera se na to koukat, je to zajímavý úkaz,“ popsal místní hajný Vladimír Souček, který pracuje pro Městské lesy Stříbro.

U rybníka se před pár týdny objevila úplně nová kaplička. „Já jsem prostě chtěl v lese něco po sobě zanechat. Sloužím tady jako hajný 25 let. Koketoval jsem s tou myšlenkou hodně dlouho, ale pořád jsem si netroufal, protože stavebně zdatný nejsem. Vymyslet umím ledacos, ale potřebuju k tomu šikovné lidi. A to je právě Toník,“ řekl na adresu Antonína Feitla Vladimír Souček.

U kapličky si budou návštěvníci moci přečíst báseň:

Hej, poutníče, zanech cvalu,
odpočinout dej svým svalům.
Zastav se na chviličku
a pohleď na naši kapličku.
V době sucha, broučích běsů
parta ze stříbrských lesů
rozhodla se k tomu dílu,
které dá snad stromům sílu.

Kaplička stojí na místě, kde byl původně křížek. „Vím od místních ze Sulislavi, někteří už nejsou mezi námi, že někde tady byl smírčí křížek na památku dřevorubce, který zahynul při pádu stromu. Tak jsem usoudil, že by bylo úplně nejlepší tu kapličku vystavět tady,“ dodal hajný. Kaplička bude zasvěcena sv. Eustachovi, patronovi lovců.

autoři: Martina Sihelská , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio