Záhadné poklady minulosti jsou k vidění na zámku Kozel

21. červenec 2023 12:55

Na zámku Kozel je možné se ponořit do tajemného světa neobjasněných záhad. Putovní výstava s názvem „Největší záhady a tajemství světa“ představuje unikátní repliky jako křišťálovou lebku, svatý grál a kopí osudu. Moderní multimediální prvky dodávají expozici zajímavou atmosféru.

V hned u vchodu do jízdárny zámku Kozel, kde se právě nachází výstava záhad a tajemství světa, stojí replika sochy moai z Velikonočního ostrova. Původní sochy jsou z kamene, ta vystavená je polystyrenová. Její povrch je ale upraven tak, že připomíná kámen.

Největší zajímavostí výstavy je křišťálová lebka

„Na světě existuje 12 křišťálových lebek, o kterých se traduje, že to mohou být lebky, které vznikly v předkolumbovské době,“ vysvětlil kurátor výstavy Petr Lukas. Pokud se prý budou lidé do očí lebky dívat dlouho, může se dostavit hypnotický efekt.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také mimo jiné turínské plátno. Jde o certifikovanou kopii, která pochází z Ameriky. „Na plátně vidíme pravděpodobné otisky Ježíšova těla. Do plátna měl být Ježíš zabalen po sejmutí z kříže,“ doplnil Petr Lukas. Expozici replik unikátních předmětů v zámecké jízdárně doplňují moderní multimediální prvky jako videomapping, hologram a také krátká videa.

Již první zmínky o výstavě vyvolaly velký ohlas mezi návštěvníky. „Dotazují se telefonicky či emaily o konání této výstavy,“ potvrdil kastelán zámku Kozel Jan Polívka. Výstava bude v zámecké jízdárně k vidění do 1. října.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková
Spustit audio