Žalman má dnes 75. narozeniny

20. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žalman vystoupil společně s kapelou ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice

Jeden z nejpopulárnějších českých folkařů Pavel Žalman Lohonka slaví své 75. narozeniny. Začínal v českobudějovické skupině Minnesengři, ale už od roku 1982 má vlastní skupinu, se kterou o čtyři roky později vyhrál Zlatou Portu. Spolupracoval také například s kapelou Nezmaři.

Nenapravitelný romantik, který má rád jazz a také lidové písničky, ať už české či moravské. Patří mezi naše nejlepší folkové zpěváky. Před více než padesáti lety vůbec netušil, že se muzikou bude dokonce živit. „Strašně rychle to uteklo. Střídala se dobrá i špatná období. Vždycky, když mi bylo nejhůř, jsem sáhl po kytaře a hrál nebo skládal. Folková muzika mi vždycky pomohla a já doufám, že ještě dlouho bude,“ říká o sobě jihočeský muzikant, autor mnoha písní i upravovatel lidové hudby Pavel Žalman Lohonka.

Dá se o něm bez nadsázky říci, že patří k žijícím folkovým legendám. Napsal více než 400 písniček, vydal spoustu alb, několik knih, natočil řadu filmů a k dalším vytvořil scénáře. V roce 2005 o něm vyšla povídková kniha vzpomínek s názvem Ráno bylo stejný aneb Pavel Žalman Lohonka očima Jana Hlaváče.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio