Zámek v Chodové Plané už nebude opuštěný
Po 12 letech od první žádosti získala Chodová Planá zdarma od státu opuštěný a prázdný areál zámku s pozemky. Ministerstvo vnitra ji před několika dny zapsalo jako vlastníka do katastru nemovitostí. Obec památku neprodá. O tom, jak ji využije, rozhodne až nové zastupitelstvo. Jasné ale je, že chce zámkem přitáhnout turisty do vesnice, kterou už protíná několik cyklostezek a kam míří zejména Češi, Němci, Nizozemci i Rusové do letos otevřených pivních lázní.
Starosta obce s 1800 obyvateli Pavel Vopat některé záměry přiblížil s tím, že funkce zámku by měla být obnovena, měly by tu být trvalé expozice, měly by se tu odehrávat kulturní akce a také by se tam měla přesunout část úřadu. Radnice už požádala Národní památkový ústav v Plzni o souhlas s nezbytnými opravami hlavního vstupu a zadního traktu, se kterými chtějí Chodovoplánští začít do konce roku a ještě letos investovat milion korun. Zbytek objektu je staticky dobrý. Radnice už také zadala audit vytápění objektu, které nefunguje.
Zámek s účetní hodnotou deset milionů korun potřebuje investice v řádu minimálně milionů korun, jejichž výši bude obec znát koncem roku, kdy má mít studii úprav. Právě ta by měla sloužit k žádosti o evropské peníze. Starosta nevylučuje vytvoření spojení s investorem, který by opravy hradil.
Součástí zámeckého areálu je pětadvacetihektarový park, který radnice získala od státu už v roce 1990. Vede přes něj hlavní, dvoukilometrová cyklostezka do Plané, do níž daly obě obce celkem přes tři miliony korun. Dřívější úvahy o sociálních službách v zámku nevidí Vopat jako reálné. V nedaleké Plané je jedno větší zařízení a další má vzniknout v nemocnici.
Zámek, postavený v roce 1903 v novohistorickém stylu, patřil do roku 1946 rodině Brechemů. Leží v přírodním parku. Po válce sloužil jako výcvikové zařízení policistů, kteří ho opustili před deseti roky. Celý objekt není památkově chráněn, pouze některé fresky a stropní kazety.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jako kdyby mi hořela páteř. Aneta žije s paralyzující fibromyalgií, na invalidní důchod nedosáhne
-
Film Neporazitelní měl premiéru v Kyjevě. Tvůrci chtějí inspirovat veterány, kteří přišli o končetiny
-
Trump se snaží z Íránu vycouvat. K vyhlášení vítězství ale potřebuje výsledky a ty nemá, míní Klvaňa
-
České vládní škrty zasáhnou i firmy, které pomáhají na Ukrajině. ,Bez nich jim bude lépe,‘ míní Macinka