Ze zapomenutého hodinového stroje udělali v Kraslicích klenot, kterým se pyšní místní hrázděnka
Díky Spolku přátel města Kraslice se podařilo zachránit řadu drobných i větších památek. Mezi ně patří i nedávno restaurovaný původní hodinový stroj z kostela Božího těla.
Hodinový stroj z dílny mistra Josefa Kohlerta byl vyroben pro nový kostel v Kraslicích, který byl vysvěcen v roce 1896. Založení firmy Kohlert se datuje do roku 1873.
Logicky nejpočetněji jsou jeho stroje zastoupeny v západních Čechách. Na Sokolovsku dokonce jednoznačně dominují a tvoří ucelený soubor zahrnující různé konstrukční variace.
Díky železnici si však mohl dovolit přijímat zakázky i ve vzdálenějších lokalitách. Výraznými znaky, které charakterizují Josefa Kohlerta a jeho nástupce, jsou kvalita provedení a snaha rozvíjet konstrukci strojů, zlepšovat koncepci a odstraňovat nedostatky.
Půlstoletí si hodin nikdo nevšímal
Torzo hodinového stroje, který byl z kraslického kostela Božího těla odstraněn v 70. letech a nahrazen novým s elektrickým nátahem, bylo ponecháno ve výklenku kostelní věže a zde více než 50 let leželo bez povšimnutí. Odcizen byl štítek hodináře, ciferník s převody a některé drobnější součásti. Pomalu zapadal prachem a holubím trusem.
„V roce 2021 jsem požádal monsignora Petra Fořta z římskokatolické farnosti o možnost darování tohoto hodinového stroje Spolku přátel města Kraslice, který má zájem o jeho možné zrestaurování. Nakonec se rozhodl, že spolku vyhoví a darovací listinou jsme hodinový stroj získali do našeho majetku,“ říká místopředseda Spolku přátel města Kraslice Otakar Mika.
„Najít schopného restaurátora nebo mistra hodináře není v Čechách snadné a rekonstrukce věžních hodin není levná záležitost. Nakonec jsme spojili nadšení milovníků starých strojů a odbornost mistra hodináře s podporou města Kraslice a dokázali jsme vrátit hodinovému stroji život,“ dodává Mika.
Stroj dal dohromady amatérský hodinář
Hlavní díl práce vykonal místní mechanik měřících přístrojů v penzi Bohumír Břehovský pod odborným dohledem mistra věžních hodin z Tlučné u Plzně Jindřicha Klingera, který rekonstrukci zastřešil. Práce trvaly téměř půl roku.
Po úvodním celkovém vyčištění následovalo kompletní repasování všech součástí stroje. Všechna pouzdra ozubených kol musela být obnovena a chybějící části znovu vyrobeny. Dále byla osazena nová lana a vyrobena chybějící závaží. Bylo zavěšeno i úplně nové kyvadlo, neboť původní bylo rozlámáno. Obnova původního nátěru a zlatých linek už jen korunovala návrat k původní kráse celého stroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?