Ze zapomenutého hodinového stroje udělali v Kraslicích klenot, kterým se pyšní místní hrázděnka

17. srpen 2023

Díky Spolku přátel města Kraslice se podařilo zachránit řadu drobných i větších památek. Mezi ně patří i nedávno restaurovaný původní hodinový stroj z kostela Božího těla.

Hodinový stroj z dílny mistra Josefa Kohlerta byl vyroben pro nový kostel v Kraslicích, který byl vysvěcen v roce 1896. Založení firmy Kohlert se datuje do roku 1873.

Logicky nejpočetněji jsou jeho stroje zastoupeny v západních Čechách. Na Sokolovsku dokonce jednoznačně dominují a tvoří ucelený soubor zahrnující různé konstrukční variace.

Díky železnici si však mohl dovolit přijímat zakázky i ve vzdálenějších lokalitách. Výraznými znaky, které charakterizují Josefa Kohlerta a jeho nástupce, jsou kvalita provedení a snaha rozvíjet konstrukci strojů, zlepšovat koncepci a odstraňovat nedostatky.

Půlstoletí si hodin nikdo nevšímal

Torzo hodinového stroje, který byl z kraslického kostela Božího těla odstraněn v 70. letech a nahrazen novým s elektrickým nátahem, bylo ponecháno ve výklenku kostelní věže a zde více než 50 let leželo bez povšimnutí. Odcizen byl štítek hodináře, ciferník s převody a některé drobnější součásti. Pomalu zapadal prachem a holubím trusem.

„V roce 2021 jsem požádal monsignora Petra Fořta z římskokatolické farnosti o možnost darování tohoto hodinového stroje Spolku přátel města Kraslice, který má zájem o jeho možné zrestaurování. Nakonec se rozhodl, že spolku vyhoví a darovací listinou jsme hodinový stroj získali do našeho majetku,“ říká místopředseda Spolku přátel města Kraslice Otakar Mika.

„Najít schopného restaurátora nebo mistra hodináře není v Čechách snadné a rekonstrukce věžních hodin není levná záležitost. Nakonec jsme spojili nadšení milovníků starých strojů a odbornost mistra hodináře s podporou města Kraslice a dokázali jsme vrátit hodinovému stroji život,“ dodává Mika.

Stroj dal dohromady amatérský hodinář

Hlavní díl práce vykonal místní mechanik měřících přístrojů v penzi Bohumír Břehovský pod odborným dohledem mistra věžních hodin z Tlučné u Plzně Jindřicha Klingera, který rekonstrukci zastřešil. Práce trvaly téměř půl roku.

Po úvodním celkovém vyčištění následovalo kompletní repasování všech součástí stroje. Všechna pouzdra ozubených kol musela být obnovena a chybějící části znovu vyrobeny. Dále byla osazena nová lana a vyrobena chybějící závaží. Bylo zavěšeno i úplně nové kyvadlo, neboť původní bylo rozlámáno. Obnova původního nátěru a zlatých linek už jen korunovala návrat k původní kráse celého stroje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.