Zelená střecha může poškodit statiku domů. Hlavně těch starších
Můžou být zelené střechy na domech nebezpečné? Riziko se zvyšuje především u starých panelových staveb, které nebyly na podobná zatížení konstruované. I to zaznělo na výroční konferenci českých statiků v Plzni. Paradoxně, právě v krajské metropoli - v Krejčíkově ulici - před časem zelená střecha na několika starých domech vznikla.
Panelový dům v Krejčíkově ulici byl postaven přibližně v roce 1965. S tím souvisí i některá specifická úskalí. Například nedostatečná technická dokumentace bytových domů. „Přišli jsme na to, že si s tím tehdy moc hlavu nelámali. Stropní panely byly naštěstí ty správné, nicméně jako izolant použili místo škváry lupek, místo odlehčeného betonu dali konstrukční, což pochopitelně při realizaci zelené střechy vyvolalo nějaké komplikace a nestandardní postupy,“ řekl předseda Společenství vlastníků v Krejčíkově ulici v Plzni Petr Linhart.
Zelená střecha na bytovém domě v Krejčíkově ulici nezpůsobila nadměrnou zátěž, naopak došlo k odlehčení. „Střechu jsme odlehčili o více než 50 procent, protože ta původní hmota materiálu, který se odvezl, alespoň podle skládek, vážila přes 400 tun. Zpět se navezlo necelých 200 tun materiálu. Takže teď je střecha o půlku lehčí, než byla původně,“ doplnil Petr Linhart.
Na všechny domy se zelená střecha nehodí
Problém může být hlavně u starších domů. „Naši předci fungovali ekonomicky. Navrhovali střechy na zatížení sněhem a větrem, což je řádově tady v Plzni 50, někde za městem 100 kilogramů na metr čtvereční. Samozřejmě se počítalo, že místo tohoto zatížení tam může vstoupit nějaká osoba a upravit krytinu,“ uvedl statik a také předseda plzeňské pobočky autorizovaných inženýrů a techniků Luděk Vejvara.
S dalším zatížením už se ale nepočítalo. „Když tam teď najednou budeme dávat střechu, která má desítky nebo stovky kilogramů vrstvy zeminy, izolace a části s vodou, tak to dohromady dá poměrně dost kilogramů. Na to ta střecha původně dimenzována nebyla,“ dodal Luděk Vejvara s tím, že při projektování zelených střech je důležité obrátit se na autorizované odborníky, statiky.
Zelené střechy ale vznikají i na nových budovách. Třeba na nově rekonstruované tramvajové vozovně v Plzni na Slovanech. „Je to také otázka ekologie a přístupu. Co vlastně chci vybudovat, jestli mi za to stojí. Třeba v tomto případě máme najednou velkou zelenou plochu, která je hodnotnější, než kdyby se nějaké peníze přidaly na to, že ta konstrukce by vyšla slabší a možná o něco levnější,“ uzavřel statik a také autorizovaný stavební inženýr, Luděk Vejvara.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Turkovu jízdu po dálnici řeší policie. Na tachometru měl 200 kilometrů v hodině, hrozí mu ztráta řidičáku
-
ONLINE: Putin neprodloužil velikonoční příměří na Ukrajině. Oficiálně vyprší v noci na pondělí
-
Učebny ze šaten i půdní vestavby. ‚Praha shání místa pro středoškoláky, kde se dá,‘ říká radní
-
Zklamání na domácím ledě. Češky v boji o bronz podlehly v prodloužení Finkám 3:4