Život v malé vesničce pod Zelenou Horou

7. srpen 2017
Vladimír Popp

V obci Klášter na jižním Plzeňsku těsně pod Zelenou Horou žije historik, poutavý vypravěč a badatel Vladimír Popp. Jeho vyprávění jsou vždy zajímavými sondami do života na Nepomucku – necháme vás do nich nahlédnout!

Historie obce Klášter sahá až do 12. století, kdy zde byl mnichy z Erbrachu založený cisterciácký klášter. Jeho zbytky, které se zachovaly po vypálení husity v 15. století, tvoří dodnes jednu z dominant obce. Vladimír Popp ve svém vyprávění často připomíná dobu kolem roku 1577, kdy majitel Zelené Hory rozhodl nastěhovat proti jejich vůli do ohořelých zbytků zdí kláštera 16 rodin. Poslušní rychtáři museli splnit pánův příkaz a se svým koženým právem se tak rádi zbavovali rebelů, buřičů, zlodějů a pytláků – zkrátka lidí “nepohodlných”. Určení jedinci z blízkého okolí vzali jen to nejnutnější ke svému životu a pod hrozbou byli převezeni do polorozbořené vesnice Klášter.

Postup při stornu zaplaceného zájezdu a ztráta radosti z dovolené Vyprávění historika a badatele Vladimíra Poppa - 1. díl
Bespečnost, nástrahy zájezdů a současné trendy Vyprávění historika a badatele Vladimíra Poppa - 2. díl

Celá řada příběhů z vyprávění a vzpomínek Vladimíra Poppa se ale už v lepších časech odehrávala o posvícení. V klášterské hospodě U Průchů se během něj prý dokázalo vytočit až 55 hektolitrů piva! To představuje od pátku do pondělní půlnoci 11 tisíc půllitrů a vzhledem k tomu, že vesnička Klášter neměla ani 100 čísel, je to počet doslova rekordní.

Život ve vesnici značně ovlivnila i Výsadní panská hospoda nebo Panská vinopalna, kde postačila jedna venkovní dlouhá lavice, aby se na ní odehrála nejedna taškařice a propilo se občas i celé hospodářské stavení.

Vladimír Popp je také aktivním muzikantem. V mládí hrál na housle, akordeon a kytaru. A tak už nejednou dokázal rozezpívat celou vesnici místní hymnou „U Kláštera stojí kámen”. Muzikantský život mu společně s povoláním vojáka a jeho zálibami nadělil obrovské množství zážitků. Poslechněte si dva díly Špalíčků lidových písní věnovaných jeho vzpomínkám!

autor:Miroslav Šimandl