Zločiny staré Plzně a okolí
Výprask od faráře lazebník asi nečekal
Když se řekne „farář“, člověk si povětšinou představí důstojného a slušného muže s biblí v ruce. V minulosti tomu tak ale zdaleka nebylo, tedy určitě ne v Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku.
V 16. století na dolnolukavické faře sloužil jednu dobu kněz Jan Knor. „Byl to v podstatě chudák, protože ho už asi 10 let pronásledovala jeho farní kuchařka, která s ním chtěla být úplně všude. Kamkoliv se hnul, všude ji měl vedle sebe, rozkazovala mu, co má dělat, a pan farář si s ní už nevěděl rady,“ popsal trápení kněze památkář Městského úřadu Přeštice Jiří Sankot.
Roku 1575, když Jan Knor sloužil ještě na faře v Merklíně, pokusil se zbavit se této kuchařky. Ta si na něj ale pozvala své bratry, kteří mu vyhrožovali zabitím. Pak se tento kněz dokonce oženil a na čas odpadl od katolické církve: „Nevíme, jestli tou šťastnou manželkou byla ona dotěrná kuchařka, které se nemohl zbavit, každopádně farář kvůli tomu skončil na nějakou dobu ve vězení plzeňského arciděkanství. V roce 1585 se již nemluví o manželce, ale zase pouze o kuchařce,“ uvedl Sankot.
Kuchařce probodl nohu a poranil ruku
Knězovy útrapy přetrvávaly i nadále a vyvrcholily poměrně agresivním jednáním vůči kuchařce: „Hospodyně tehdy vyprovokovala faráře do té míry, že jí kordem probodl nohu a poranil ruku. Vzápětí jej ale dohnalo svědomí a přemýšlel, jakým způsobem ji vyléčit,“ řekl památkář. Kněze napadlo, že by jí mohl pomoci jeho známý – lazebník a obchodník Šalomoun z Rokycan.
Šalomounovi kněz dlužil už nějakou dobu za herinky, a tak lazebník usoudil, že by mohl společně s obnosem za vyléčení kuchařky obdržet i tyto peníze. Těch se však ani po mnoha dopisech jak faráři, tak plzeňskému arciděkanovi, nedočkal. Lazebník se proto rozhodl, že se za farářem pro peníze vydá osobně. V dobových pramenech se dle slov památkáře o jeho příchodu na faru v Dolní Lukavici píše následující:
„Šalomoun vstoupil do dveří a kněze uctivě pozdravil. Ten vstal od stolu, vrhl se na lazebníka a začal jej prát, až z něho plášť na zem spadl. Takové přivítání lazebník nejspíš nečekal. Sehnul se, aby plášť sebral, když tu do něho farář začal kopat, povalil nešťastníka na zem a šlapal po něm. Šalomoun se nejspíš pokusil bránit kordem, Knor mu ale tuto zbraň sebral, a Šalomoun se začal obávat nejhoršího. Kněz nakonec s křikem muže vyhnal a hrozil, že pokud na něho někde natrefí, zabije ho.“
Alkohol mohl přispět k agresivnímu chování
A z jakého důvodu farář takto prudce reagoval? „V této době takové reakce bohužel nebyly nic výjimečného. Kněží se dost často opíjeli a poté jednali poměrně agresivně. Lazebník se tak namísto splacení dluhu dočkal výprasku. Poté ještě zkusil obrátit se na vrchnost, zda by mu nepomohla, ale zprávu o tom, jak celý spor dopadl, nemáme. O kuchařce už také žádné další informace nejsou, ale předpokládám, že vztah mezi nimi se asi příliš nezlepšil,“ sdělil Jiří Sankot.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.