Zločiny staré Plzně a okolí

Měl hospodáře zbít, koněm po něm šlapat a jako umrlého zanechat. To je jen zlomek deliktů vladyků Snopovských

Ves Snopoušovy je částí obce Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku. V minulosti byla velice významná, dle legendy se zde totiž nacházely dvě tvrze, z čehož je jedna doložená. Ačkoliv se z tvrzí do dnešních dnů nezachovalo v podstatě vůbec nic, historie a legendy o nich naštěstí známy jsou.

Na zřejmě starší, nedoložené tvrzi ve vsi Snopoušovy v lokalitě zvané Na Štrubině měl dle pověsti sídlit vladyka Štrubina, který byl úhlavním nepřítelem nebílovského vladyky Strachboje, zdejšího slavného lapky a lotra. Mezi Snopovskými a Nebílovskými byly různé nesváry a spory, zejména kvůli majetkům v nedalekých Předenicích.

Na břehu rybníka stála v minulosti tvrz

„Jeden z těchto sporů vyvrcholil v roce 1532, kdy vladyka Otík Snopovský sebral sedláky ze zdejší vesnice a společně se svým bratrem, který sídlil na nedalekých Čižicích, se vydali do Předenic, aby přepadli tamní dvůr patřící Nebílovským z Drahobuze. Ti si to samozřejmě nenechali líbit a stěžovali si u komorního soudu,“ popsal tehdejší události památkář přeštického městského úřadu Jiří Sankot. Verdikt soudu však není znám.

Vladyka Otík Snopovský toho měl na svědomí ale mnohem víc, a to nejen na jižním Plzeňsku, ale i v samotné Plzni. „Například v Lobzích přepadl sedláka jménem Hylar, jenž zde pokojně oral na poli. Dle žaloby měl hospodáře bezdůvodně napadnout, zbít jej, koněm po něm šlapat a jako umrlého zanechat,“ řekl Sankot. Celá věc se opět dostala k soudu, ale ani v tomto případě nám rozsudek není znám.

Spor s Milotou Šťáhlavským vyvrcholil rvačkou

Ani ostatní Otíkovi bratři Jan a Václav nešli k neurvalému chování daleko. Kupříkladu Václav Snopovský si v dnešní Bezručově ulici v Plzni zakoupil dům, kde měl krčmu: „V této krčmě se scházeli představitelé různých malých panství jižního Plzeňska a společně zde popíjeli. Právě při jedné takové sešlosti se Václav dostal do sporu s majitelem panství Štáhlavy Milotou Šťáhlavským z Doupova. Hádali se mezi sebou a schylovalo se ke rvačce. Milota porazil Václava Snopovského na zem, sedl na něho, pohlavkoval jej a bil, a snažil se vytáhnout kord,“ líčil památkář dramatické chvíle.

Jak to s Václavem Snopovským dopadlo? Poslechněte si reportáž.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.