Zločiny staré Plzně a okolí
Tohle se nepovedlo: Roztrhaná těla byla rozmetána v okolí modlitebny
V Plzni na Rokycanské třídě najdeme jak Ústřední hřbitov, tak i Nový židovský hřbitov, a to přímo na protější straně této rušné čtyřproudé silnice. Na sklonku 30. let 20. století tady došlo k explozi, při níž zahynuli dva lidé.
K incidentu došlo krátce po půlnoci 7. března 1939: „Zahradník Jan Pojar, který pracoval ve skleníku sousedícím s židovským hřbitovem, slyšel velice silnou explozi. Říkal si, co to je a kde se to vzalo. Venku byla tma, zima, celkově nevlídno. Když se procházel po okolí hřbitova, slyšel zpoza hřbitovní zdi slabé volání o pomoc. Asi třikrát slyšel nějaký hlas a potom nastalo úplné ticho,“ sdělil na úvod ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček, který dále pokračoval:
„Ráno vše oznámil policii, která přijela a zjistila, že se na židovském hřbitově skutečně nacházejí dva mrtví muži, kteří leželi nedaleko vchodu do modlitebny. Byli v hrozném stavu – spodní části jejich těl byly roztrhány výbuchem a rozmetány v okolí modlitebny. Policistům bylo jasné, co se stalo, jelikož poblíž jedné mrtvoly se našel poškozený budík a tři články suché baterie. To znamená, že došlo k explozi.“
Snadným terčem obviňování byli Židé
Otázkou však zůstávalo, proč k výbuchu došlo zrovna tady, na takto odlehlém místě. Policejní komisař si ale brzy poté začal skládat celou mozaiku toho, co se zde odehrálo, dohromady. „Bylo to období druhé republiky, období poměrně neradostné, česká společnost nebyla v úplně ideální kondici, byla rozjitřena a bála se budoucnosti. Mnozí Češi hledali viníka této situace a snadným terčem obviňování byli především Židé.
Židovské obyvatelstvo města Plzně bylo poměrně bohaté a bylo na ně vidět. Spousta běžných Plzeňanů jim kladla za vinu leccos. Bylo tedy naprosto běžnou realitou to, že se konaly protižidovské demonstrace, rozhazovaly se po celém městě letáky a tak podobně,“ popsal tuto nelehkou dobu Řeháček.
Někteří lidé šli v tomhle ohledu ale ještě dál. Dokonce měla jistá protižidovská organizace v plánu vyhodit do povětří Velkou synagogu na Klatovské třídě v centru města. Nakonec ale právě tento čin dotyční spáchali na Novém židovském hřbitově. Z jakého důvodu změnila tato skupina své plány, kdo konkrétně za tím vším stál a kdo byli ti dva mrtví na hřbitově? Nejen to se dozvíte v reportáži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka