Znáte plaský kroj?

22. únor 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plaský kroj ze stálé expozice Národopisného muzea Plzeňska – instalace stylizovaná do 40. let 19. století., s karmazínově vyšitými součástmi.

Městečko Plasy leží asi 24 kilometrů na sever od Plzně. Z národopisného hlediska se nevelký region Plasko dělí na 3 oblasti: Manětínsko na západě, Chříčsko na východě a samotné Plasko ve středu území. Celá oblast je známá dlouhou a osobitou vyšívačskou tradicí, která se projevila především na lidovém kroji. Víme ještě dnes, jak plaský kroj vypadal?

Odborníci u ženského plaského kroje hovoří o dvou, někteří dokonce o třech vývojových etapách. První a nejstarší představuje starý kroj s měkkým čepcem a vínkem, s barevnou – převážně žlutou výšivkou (s karmazínovou a zelenou příměsí). Druhou etapu vyplňuje kroj s karmazínově vyšitými součástmi a „křídly“ na bílém čepečku. Nejmladším typem je pak kroj s květovanou sukní a bíle vyšitými součástmi. Kolem poloviny 19. století získal plaský kroj „bílý styl“ – staré šerky se vyměnily za brokát a červené punčochy za bílé. Po polovině 19. století se i na Plasku začaly odkládat jednotlivé krojové součásti typické pro lidový oděv a na jejich místo přicházely prvky z městské módy.

Na hlavu čepeček s oušky nebo „kliky“ s „kukardičkou“?

Nejvzácnějším a nejstarším dokladem plaského vyšívání jsou černé pentle, které se uvazovaly spolu s korálky jako ozdoba na cop. Podle plzeňského národopisce Ladislava Lábka tato černá pentle byla předchůdcem vínku. V 18. a na počátku 19. století nosily ženy i dívky na Plasku na hlavách tzv. „čepečky s oušky“, kolem 40. let se pak i zde vyskytovaly bílé, silně škrobené čepečky s uzlíčkovou nebo mřížkovou výšivkou. Vzadu k nim byly přichycené „kliky“ („klice“, „křídla“), které se skládaly podobně jako na Plzeňsku. Jejich rozpětí bylo výrazně menší. Středu „klik“ vévodila výrazná ozdoba z našitých barevných stužek – tvz. „kukardička“. Chloubu každé ženy pak představovala plena z bílého jemného plátna s jedním vyšitým rohem, kterou si ženy uvazovaly přes čepec.

Ve svátek i 15 spodniček pod sukni a „fěrtuch“

Nejspodnější součástí ženského kroje na Plasku bývala košilka s rukávy z bílého plátna. Na košilku se navlékal „živůtek“ vyztužený kosticemi, který měl místo ramínek stuhu. Živůtek později vystřídala šněrovačka s všitým rákosem vyrobená z hedvábí, brokátu nebo damašku a zdobená portami, dracounem nebo penízky. Spodniček se na Plasku nosilo 5-6 (ve svátek i 15), na ně se navlékala sukně dlouhá do poloviny lýtek a sváteční zástěra – tvz. „fěrtuch“ bohatě zdobený karmazínovou výšivkou. Kolem krku si ženy ve svátek uvazovaly na košilku „krajzl“ a v přední části nechyběla ani tzv. „šmizetka“. K plaskému ženskému kroji patřil i sváteční kabátek („kazajka“) a v zimě kožíšek.

A co v minulosti na Plasku oblékali muži? Samozřejmě to byla bílá košile a kalhoty z kůže (barvené žlutou hlinkou a přivazované řemínky zvanými „klofajč“). Svobodní v létě do kostela nosili kazajku nebo delší kamizolu, ženatí kabát zvaný „šosák“. Na hlavě nosili mladíci čepici „vydrovku“, ženatí pak klobouk z tvrdého kastoru.

Plaský kroj si můžete prohlédnout ve stálé expozici Národopisného muzea Plzeňska, poslechnout si také můžete Špalíček lidových písní věnovaný plaskému kroji!

Literatura:

  • L. Lábek: Lidový kroj a výšivky na Plzeňsku. Plzeň 1921.
  • M. Lábková: Plaský kroj, 1920.
  • J. Langhammerová: České lidové kroje. Praha 1994.
  • M. Maderová: Lidové výšivky na Plasku, 1982.
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...