Během Světového dne vody se otevřely dveře vodní elektrárny v Nadrybech
Hned tři turbíny ukrývá malá vodní elektrárna v Nadrybech. Jedna je přímo v jezu na řece Berounce a další dvě se nachází ve strojovně bývalého mlýna. Památka byla k vidění v rámci Světového dne vody.
Původně mlýn, dnes malá vodní elektrárna. Taková je stručná historie Valentovského mlýna v Nadrybech na severním Plzeňsku. Tamní elektrárna je stále funkční a dokáže vyrobit elektřinu pro celou obec. A čas od času se otevírá veřejnosti – jako třeba v rámci nedávného Světového dne vody.
„Elektrárna je výjimečná svou historií. Z mlýna totiž na začátku 20. století vznikla továrna na opracování kamene, kterou tu zřídil pan Jan Cingroš, kameník a podnikatel z Plzně. Původní mlýn pohánělo dřevěné vodní kolo, v rámci továrny byly ale nainstalovány moderní Francisovy turbíny a ty mechanicky přes transmise poháněly jednotlivé stroje na řezání a broušení kamene. Ty se ale do současnosti bohužel nedochovaly,“ popsal majitel elektrárny Jiří Votruba.
Jiří Votruba provede zájemce o prohlídku malé vodní elektrárny prakticky kdykoliv. Hlavně pak v letních měsících.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Musíme podpořit Ukrajinu a jejich armádu v boji za svobodu.‘ Češi se zúčastnili půlmaratonu v Oděse
-
Na dvě rezervace deset zrušených. Ruští turisté už na Krym nechtějí, jiní tam kvůli nedostatku paliva uvázli
-
Výrazný Macinka se nedá přehlédnout. Právě styl komunikace ale může stát Motoristy podporu, varuje Just
-
Izrael není vázán dohodou mezi USA a Íránem, napsal izraelský ministr národní bezpečnosti Ben Gvir






