Bezhlavého horníka plného cvočků najdete ve Stříbře
Dřevěná černě zbarvená socha horníka je k vidění v Městském muzeu ve Stříbře. Na první pohled snad každého zaujme to, že socha je bez hlavy. Mohlo by se také zdát, že se nejedná o horníka, ale o bezhlavého rytíře, který má v rukou meč a na sobě brnění. Při bližším pohledu však zjistíme, že onen meč je hornické kladivo a brněním jsou v tomto případě cvočky zapíchané do sochy.
„Socha se našla v dobách první republiky v místním rybníce nazývaném Svinčák, který už je dnes zavezen. Představuje určitou etapu hornictví, kdy byly zakládány takzvané hornické bratrské pokladny, do nichž přispívali horníci nepatrnou částí své mzdy, která sloužila k sociálnímu zabezpečení vdov, sirotků, zraněných horníků, k zajištění pohřbů a dokonce i na školné pro děti,“ řekl na úvod ředitel Městského muzea ve Stříbře Zbyněk Navrátil, který dále pokračoval:
„Tato bratrstva vznikala ve středověku a byla striktně náboženského charakteru. Od toho máme dodnes známý hornický pozdrav „Zdař Bůh“. Jednalo se vlastně o jakýsi předvoj zdravotních pojišťoven a odborů. Klasické hornické pokladny vypadaly tak, jako pokladny dříve – byla to truhlice, od které bylo několik klíčů. Tato socha je ale ojedinělá věc, nikdy jsem se s tím ještě nesetkal.“
Jakou spojitost má socha ve Stříbře s hornickými bratrskými pokladnami? To se dozvíte v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.