Boty, Nusle a hymna. S tím vším je spojena fidlovačka

19. duben 2021

Historie na první pohled nevýrazného předmětu fidlovačka je velice zajímavá. Fidlovačku najdete vystavenou v Domu historie Přešticka.

Celkem nenápadný předmět se nachází v expozici řemesel a živností v Domu historie Přešticka. V expozici u ševců lze nalézt fidlovačku, kterou musí vidět každý návštěvník. Jedná se o nepatrné hladítko na kůži z ovocného stromu. Předmět má celkem zajímavou historii.

Exponát z období první republiky patří k ševcovskému řemeslu dodnes. „Předmětu se říká fidlovačka, protože stejný pohyb, jako se fidlá na housle, vykonával švec,“ uvedla vedoucí Domu historie Přešticka Drahomíra Valentová.

Předmět je spojen s naší hymnou

Píseň Kde domov můj poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a je spojen s poutěmi, které se odehrávaly na Fidlovačce v Praze v Nuslích. Dnes tam stojí divadlo Na Fidlovačce.

Historie poutí se váže k Josefu II., který se vyučil ševcem. „Pražští ševci a tovaryši mu darovali luxusní boty a on jim za to věnoval malý stříbrný stromeček na jehož větvičkách viselo ševcovské nářadí. Ševci dříve pracovali i v sobotu a v neděli, ale měli tzv. modré pondělí, kdy se nepracovalo,“ popsala Drahomíra Valentová. Představenstvo ševců se rozhodlo, že modré pondělí zruší. Tovaryši se vzbouřili, dar od Josefa II. ukradli a propili v hospodě v Nuslích.

Představenstvo ševců nakonec modré pondělí tovaryšům vrátilo a na památku usmíření vznikla pouť na Fidlovačce, která se jmenuje podle jediného předmětu, který na stříbrném stromečku tovaryši nepropili – fidlovačky.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio