Bulácí, karak se patří! Poslechněte si nejlepší poudačky v podání lidových vypravěčů z Chodska

25. leden 2023

Chodsko – to není jen krásná krajina, dudácká muzika nebo kroje. To je také rázovitá řeč, chodský dialekt, takzvaná bulačina. A když si Chodové mezi sebou začnou vyprávět, je to radost poslouchat! Dodnes můžeme na Chodsku narazit na vynikající vypravěče.

Chodský slovník Jindřicha Jindřicha „poudačky“ charakterizuje jako „povídačky, lidové vyprávění“. V Postřekově v nich vyniká Antonín Kuželka (neboli strejček Kubijáčkouc), krásně umí vyprávět také Anna Vrbová (teta Houlíkouc), naše rozhlasové mikrofony v minulosti zachytily i vyprávění Václava Kreuze – všichni bývalí dlouholetí členové Národopisného souboru Postřekov.

Čtěte také

V Domažlicích k vyhlášeným vypravěčům, které každé publikum nadšeně přijímá, patří legendární dudák a zakladatel Konrádyho dudácké muziky Antonín Konrády nebo dudák Josef Kuneš. Poslechněte si nahrávky jejich svérázných vyprávění doplněné pěknou dudáckou muzikou!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.