Bulácí, karak se patří! Poslechněte si nejlepší poudačky v podání lidových vypravěčů z Chodska
Chodsko – to není jen krásná krajina, dudácká muzika nebo kroje. To je také rázovitá řeč, chodský dialekt, takzvaná bulačina. A když si Chodové mezi sebou začnou vyprávět, je to radost poslouchat! Dodnes můžeme na Chodsku narazit na vynikající vypravěče.
Chodský slovník Jindřicha Jindřicha „poudačky“ charakterizuje jako „povídačky, lidové vyprávění“. V Postřekově v nich vyniká Antonín Kuželka (neboli strejček Kubijáčkouc), krásně umí vyprávět také Anna Vrbová (teta Houlíkouc), naše rozhlasové mikrofony v minulosti zachytily i vyprávění Václava Kreuze – všichni bývalí dlouholetí členové Národopisného souboru Postřekov.
Čtěte také
V Domažlicích k vyhlášeným vypravěčům, které každé publikum nadšeně přijímá, patří legendární dudák a zakladatel Konrádyho dudácké muziky Antonín Konrády nebo dudák Josef Kuneš. Poslechněte si nahrávky jejich svérázných vyprávění doplněné pěknou dudáckou muzikou!
Související
-
Vypráví strejček Kubijáčkouc z Postřekova
Bulák karak se patří! To o něm řeknou Chodové, když začne vyprávět nebo zpívat strejček Kubijáčkouc (Antonín Kuželka) z Postřekova.
-
Chodské pohádky tety Houlíkouc z Postřekova
V Postřekově se na ni doptáte jako na „tetu Houlíkouc“. Anna Vrbová („po chalupě“ Houlíkouc) patří k výrazným osobnostem Národopisného souboru Postřekov. Od svých 1...
-
Tak tera poslúchyjte dobře hušma, já vám to povím! Chodské poudačky v bulačině vypráví Josef Kuneš
Chodské nářečí je svérázná mluva. „Haslipa víte, hde bul náš táta včera?“ překvapí vás třeba Chodové otázkou. A dozvíte se, že šel do hospody, haby vyzjedíl, co ha karak.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.