Bulácí, karak se patří! Poslechněte si nejlepší poudačky v podání lidových vypravěčů z Chodska

25. leden 2023

Chodsko – to není jen krásná krajina, dudácká muzika nebo kroje. To je také rázovitá řeč, chodský dialekt, takzvaná bulačina. A když si Chodové mezi sebou začnou vyprávět, je to radost poslouchat! Dodnes můžeme na Chodsku narazit na vynikající vypravěče.

Chodský slovník Jindřicha Jindřicha „poudačky“ charakterizuje jako „povídačky, lidové vyprávění“. V Postřekově v nich vyniká Antonín Kuželka (neboli strejček Kubijáčkouc), krásně umí vyprávět také Anna Vrbová (teta Houlíkouc), naše rozhlasové mikrofony v minulosti zachytily i vyprávění Václava Kreuze – všichni bývalí dlouholetí členové Národopisného souboru Postřekov.

Čtěte také

V Domažlicích k vyhlášeným vypravěčům, které každé publikum nadšeně přijímá, patří legendární dudák a zakladatel Konrádyho dudácké muziky Antonín Konrády nebo dudák Josef Kuneš. Poslechněte si nahrávky jejich svérázných vyprávění doplněné pěknou dudáckou muzikou!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?