Chráněné bydlení vede klienty k samostatnosti
Chráněné bydlení pro lidi s duševním onemocněním bylo oficiálně otevřeno v Plzni v Havířské ulici. Jedná se o byt 3+1, ve kterém už dva měsíce žijí čtyři muži. Pokusí se postupně se osamostatnit a zvládat každodenní povinnosti. Chráněný byt poskytl plzeňský magistrát, který tak podpořil projekt pražské Nadace Bona a občanského sdružení Ledovec. V celých západních Čechách je to teprve třetí byt pro duševně handicapované - první dva vznikly v Dýšině nedaleko Plzně. Jak řekl Janě Kosové ředitel sdružení Ledovec Martin Fojtíček, potřeba takových bytů je ale mnohem větší.
Celkem Ledovec provozuje tři chráněné byty pro 11 lidí, z toho jsou tři ženy. Zatímco chráněné byty pro tělesně postižené jsou už poměrně obvyklé, pro lidi s duševními chorobami se teprve objevují. Chráněné bydlení, které nabízí i podporu terapeutů a konzultantů, je podle Martina Fojtíčka pro mnohé lidi šance, jak odejít z dlouhodobé hospitalizace v psychiatrické léčebně.
Klienti chráněného bydlení mohou podle potřeby spolupracovat s terapeuty, psychology a psychiatry nebo docházet do chráněných dílen. Sami se musejí starat o byt, stravu, úklid a další běžné věci. Bydlení v bytě mají na omezenou dobu. Někteří dokážou zvládnout samostatný život a začít se o sebe starat, jiní se třeba vrátí zpět do léčebny.
Ukazuje se ale, že i lidé, kteří byli dříve každoročně několik měsíců v psychiatrické léčebně, se tímto způsobem mohou vrátit do běžného života. Za rok a půl provozování chráněného bydlení se už jeden z klientů osamostatnil tak, že má práci, vlastní podnájem, auto.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář
-
Starostové nemohou být novou hlavní protiváhou Babiše, říká politolog. Jejich voliči jsou neloajální
-
ŽIVĚ: Hokejisté pražské Sparty hostí ve čtvrtfinále Třinec. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Rádio Svobodná Evropa vysílá nezávislé zpravodajství a to se Trumpovi nehodí, míní Klvaňa