Chystáte se v srpnu vysazovat jahodník? Na záhon po jahodníku ho nesázejte
Jahodový záhon dobře poslouží 3 až 4 sezóny. Potom jahodník zlikvidujte a novým osaďte jiný záhon. Na původním místě hrozí napadení chorobami a plísněmi, které by vás připravily o chutné plody.
Na jahodník, se kterým počítáte ještě pro další sezónu, nastupte po sklizni s nůžkami nebo srpem a s hnojivem. „Odplozený jahodník nakrátko seřízneme. Základy mladých listů ponecháme, ale všechny starší listy odstřihneme asi 5 cm nad srdíčkem. Stejně tak zlikvidujeme odnože, aby se matečná rostlina příliš nevysilovala,“ radí zahradník Jan Kraus. Čím potom jahodník pohnojit? A můžete odstřižené odnože použít jako sazenice?
Vrbovka malokvětá je známá jako bylinka na problémy s prostatou. Nenápadná rostlina se přimíchává i do detoxikačních čajů. Nepřehlédnutelná je její příbuzná vrbovka úzkolistá, která se vyznačuje sytě růžovými květy a dorůstá do výšky až 1,5 m. „Má také příznivý vliv na prostatu a ledviny. Kromě toho odstraňuje pocity úzkosti, stresu, a měla by dobře fungovat i na bolesti hlavy způsobené psychickými problémy,“ popisuje účinky vrbovky úzkolisté bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová.
Vlastní bylinkové oleje na ochucení salátů a dalších jídel si vyrábí Jana Vlková, autorka květinových kuchařek a lektorka vaření z jedlých rostlin. Proč do nich dává výhradně sušené bylinky? Od Jany Vlkové dále přinášíme tip na ledové kostky s jedlými kvítky a recept na Profiterolky s fenyklovým květem.
Zveme např. na Sokolovské slavnosti vína 6. 8. na nádvoří zámku v Sokolově, na výstavu denivek a gladiol 6. a 7. 8. v Nepomuku, na 45. letní výstavu květin 12. až 14. 8. ve Staňkově a na výstavu obrazů a artefaktů s využitím textilních materiálů do konce srpna v klášteře Teplá.
180 let Prazdroje připomíná výstava v Pivovarském muzeu v Plzni. Vznikala několik měsíců a výsledek stojí za vidění. Anna Peřinová, vedoucí oddělení historických sbírek plzeňského pivovaru, vyjmenovává několik mezníků z dějin Prazdroje a představuje nejzajímavější exponáty. Výstava potrvá do 24. února příštího roku.
Černoušek pestrý je asi nejčastěji se vyskytující houbou rodu černoušek. Přesto na tuto polopodzemku natrefíte málokdy. Roste v parcích a lesích, spíš v teplejších oblastech. O letošním nálezu v Plzni mluví mykolog Zdeněk Hájek. Jak černoušek pestrý vypadá? A které houby jsou mu podobné?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...