Co do obsahu vápníku rostlinná mléka nejsou plnohodnotnou náhražkou kravského mléka

24. květen 2023

Obsah vápníku v jednotlivých druzích rostlinného mléka se různí, některá se kravskému mléku blíží. Jak ale zdůrazňuje nutriční terapeutka Jaroslava Kreuzbergová, je jedno, jaké mléko pijete, důležitá je celková skladba vašeho jídelníčku.

„Doladit ostatní jídlo je složitější, jestliže se někdo rozhodne být veganem. Když je vegetarián a má v jídelníčku třeba vejce, je to snadnější. Když je ale čistý vegan, jenom na rostlinné stravě, musí znát potraviny a jejich složení, aby vápník doplnil,“ říká dietní sestra.

Jako příklad uvádí mandlové mléko, ve kterém se příliš vápníku nenachází: „Víc vápníku je v mandlích, v té mase, k tomu je v nich ještě vláknina. To je další věc, záleží na vstřebatelnosti vápníku z dané potraviny, kterou ovlivňuje celá řada faktorů, včetně stavu střev. A patří mezi ně i přítomnost bóru, hořčíku, vitamínu D a dalších látek.“

Jaroslava Kreuzbergová také připomíná, že rostlinné náhražky mléka, sýru a masa často obsahují množství konzervantů: „A ty já nerada vidím.“ Doporučuje přesto zařadit rostlinné náhražky živočišných potravin do jídelníčku? Poslechněte si celou výživovou poradnu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.