Potomci amerických a belgických veteránů 2. světové války v Českém rozhlasu Plzeň

8. květen 2024

Poprvé v historii Českého rozhlasu Plzeň jsme hostili besedu rodin amerických a belgických veteránů se středoškolskými studenty. Téma? Konec války v roce 1945, vzpomínky veteránů a poselství, co může každý z nás udělat proto, aby se tato temná část historie lidstva už nikdy neopakovala.

Příběhy hrdinů – to je beseda studentů středních škol s potomky amerických a belgických veteránů druhé světové války. Jak se na současné dění v Evropě a ve světě dívají potomci vojáků, kteří v roce 1945 osvobozovali západ Čech? Co jim vyprávěli jejich otcové a dědové o válce? A jak historické a současné souvislosti vnímají studenti středních škol?

Našimi hosty byli Chris Ingram, vnuk Earla Ingrama (USA), Dale Rieb – zeť George Thompsona (USA), Tim Duncan – syn Jamese Duncana (USA), Christina Bigelow – dcera, Richarda Piepera (USA), Gale Drenning – dcera Reubena Schaetzela (USA), Kathleen Lemmons Hoffman – dcera Charlese R. Lemmonse (USA), John Del Santo – syn Johna Del Santo (USA), Andrea Jeter – vnučka Glynna G. Raby (USA), Jean Claude Rauw – syn Huberta Rauwa (BEL), Valére Gustin – syn Valéra Gustina (BEL), Luc Rensonnet - syn Georgese Rensonneta (BEL) a Jean Marc Smeets - syn Raymonda Smeetse (BEL). 

Beseda se konala ve velkém nahrávacím studiu Českého rozhlasu Plzeň. Z francouzštiny a angličtiny tlumočí David Fuchs, Kristýna Flanderová, Eva Jandečková a Alžběta Malkovská. Besedu moderuje Stanislav Jurík.

Spustit audio