Čokoládu mlsáme nejen o Vánocích, bývala považována za pokrm bohů
Kakaové boby sloužily dávným civilizacím jako platidlo, obětina i k různým rituálům, např. lásky a plodnosti. Kakaovník pravý je strom z čeledi slézovitých, latinským názvem Theobroma cacao, v překladu pokrm bohů.
Ze semen kakaovníku pravého, kakaových bobů, se dělá čokoláda. Jak zdůrazňuje bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová, kvalitní čokoláda by měla obsahovat alespoň 70 % pravého kakaa, taková je i přínosem pro naše zdraví. Dokonce můžeme s její pomocí zhubnout. Které léčebné účinky čokoláda má? A jakou hodnotu mívaly kakaové boby jakožto platidlo?
Už v době předkřesťanské zdobili naši předkové své domovy stálezelenými rostlinami coby symbolem věčného života. Podle emeritní etnografky klatovského muzea Ivany Sieberové šlo nejčastěji o větve jehličnanů a zvyk souvisel se zimním slunovratem. Kdy a kde začali vánoční stromečky zdobit křesťané a co na ně původně dávali?
Letos si připomínáme 800. výročí postavení prvních jeslí svatým Františkem z Assisi. Proč si stavění jesliček a později celých betlémů získalo takovou oblibu? A čím jsou specifické české betlémy? Také o tom mluví etnografka Ivana Sieberová.
Víte, že o rozšíření kapra v Evropě se zasloužili staří Římané? Šéfkuchař Gourmet Clubu Bezejmenná a učitel odborných předmětů hotelové školy v Plzni na Borech Martin Havlík to ví a stejně tak i to, jak se připravuje kapr na modro a načerno nebo čím nahradit majonézu v bramborovém salátu. Nachystejte si štědrovečerní večeři podle jeho rad.
Anna Tunderová z Hošťky na Tachovsku se ve volných chvílích věnuje tvoření čehokoli z korálků. Umí zhotovit šperky i dekorace, z milimetrových korálků vykouzlí ptáčky, zvířátka, květiny a také vánoční svícny. Právě ty nadchly Martinou Sihelskou, která obdivovala trpělivost paní Anny při titěrné práci.
Vyrábění vánočních ozdob na poslední chvíli může být o Štědrém dni skvělá zábava pro děti. Pomůcky a materiál na kartonový stromek nebo hvězdu oplétané bavlnkou určitě máte doma. Návod jsme dostali od Veroniky Plaché ze Západočeského muzea v Plzni. Podívejte se ve fotogalerii, jak na to.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.