Dílčí vítězství

10. září 2009
Publicistika

Během uplynulého víkendu se v Karlových Varech konaly, jako už tradičně v čase babího léta, Porcelánové slavnosti. Tentokrát v atmosféře úspěšného zmrtvýchvstání porcelánové výroby v regionu, které následovalo po krachu původní firmy. Za přelomovým rokem, který následoval po skončení loňských slavností, se ohlíží Lubomír Stejskal.

Ačkoliv podezření z neblahého konce společnosti Karlovarský porcelán, a obavy o další osud jeho zaměstnanců, byly cítit ve vzduchu už během slavností porcelánu loni v září, skutečná rána do vazu přišla v měsíci následujícím. Pražský městský soud poslal kdysi věhlasnou firmu do konkursu a v regionu se začal rýsovat vážný sociální problém. Úřady práce se začaly připravovat na rozšíření evidence nezaměstnaných o dalších více než 1700 lidí ze sedmi závodů a přidružených provozů. Kdyby se nepodařilo výrobu obnovit, zrodil by se nejen další pomník naší doby na historické mapě regionu. Především by stovky rodin prožily těžkou deziluzi vyvolanou vážným existenčním ohrožením. Během neradostných debat v domovech zaměstnanců porcelánek padala při vzpomínce na vyprázdněná bankovní konta řada otázek - a mnohé byly jistě oprávněné. Ta nejdůležitější, kterou si veřejnost podvědomě kladla, zněla, zda důvody, jež vedly ke krachu podniku Karlovarský porcelán jsou takové povahy, že vylučují jakékoli obnovení produkce. Anebo - jestli alespoň část propuštěných má šanci vrátit se na své pracoviště.

S příchodem jara se objevily první paprsky naděje. Řečeno sloganem: kapitalismus vzal, kapitalismus dal. Jednotlivé závody zkrachovalé firmy, s výjimkou jedné provozovny, kterou získal jiný majitel, koupila plzeňská společnost Hengis, nyní vystupující pod názvem, v němž je vepsána tradice: Thun 1794. Nejen bývalí zaměstnanci s napětím očekávali, zda se produkci podaří obnovit a v jakém rozsahu. Zlomovým měsícem byl květen, kdy zástupci nové firmy oznámili, že přijmou prvních 150 zaměstnanců. Pak jejich počet vystoupal na šest stovek. Na Porcelánových slavnostech jsme se dozvěděli, že ekonomicky únosný strop představuje číslo sedm set, kterého by mělo být dosaženo na konci září.

Logo

Je to hodně, anebo spíše ne? Šalamounská odpověď: nemůže-li jich být víc, berme s povděkem i toto číslo. Představuje kompromis mezi přáním zaměstnanců a reálnými možnostmi zaměstnavatelů. Vnímat ho lze i jako symbol dílčího vítězství nad společným nepřítelem, naší každodenní společnicí - ekonomickou krizí. Což, přiznejme si, není zase tak málo.

Logo
autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.