Dobrý uzenář se pozná podle špekáčku a gothaje

13. květen 2024

V roce 2023 snědl průměrný obyvatel České republiky téměř 83 kg masa a výrobků z něj, například uzenin. Další díl ze série Neviditelní jsme natáčeli v Třemošné u Plzně, kde se tradiční uzeniny vyrábějí.

K řemeslu se Helena Šůsová dostala náhodou. "Dokončila jsem gymnázium, můj tatínek jezdil do práce vlakem s řezníkem panem Kalčíkem a domluvil pro mě práci v masném průmyslu," popisuje svoji profesní cestu Helena Šůsová, která do roku 2023 musela pravidelně docházet i na jatka, místo, které by málokdo vyhledával. V masném průmyslu ale pracuje dodnes a ráda.

Podle špekáčku a gothaje se pozná uzenář. "Nejsložitější je chytit to zrno," popisuje výrobní mistrovství další uzenář z Třemošné Miroslav Štambach. A jak se vlastně známý a tradiční gothaj vyrábí?

„Maso je nařezané na tři milimetry, třetinu tvoří libové hovězí maso, třetinu vepřové a třetinu sádlo, které se přidá až nakonec,“ popisuje rutinní postup ale přesto se zájmem uzenář Štambach a pokračuje.

„Namleté maso se dá do kutru (pozn. red.: kutr je elektrické zařízení na rozmělňování a míchání potravin, především masa) a rozmělní se s kořením. Nesmí chybět paprika, černý pepř, mletý muškátový oříšek a přidá se led.“

Pak je podle mistra uzenářského důležité směs vymíchat do jemna. Když má směs 10 až 12 stupňů, přidá se špek nakrájený na tři milimetry. Následně se budoucí gothaj plní do obalů. Vaří se při 75 stupních tak dlouho, než má salám v jádru přesně 71 stupňů.

autor: Jiří Trnka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.