Patnáctiletý zvoník Bruno. Při prvním zvonění málem uletěl!
Bruno Bezděk, patnáctiletý student waldorfské školy v Plzni, dokázal něco, co jeho vrstevníci jen těžko pochopí. V rámci školního projektu odlil vlastní zvon a zároveň je už od jedenácti let zvoníkem v kostele ve Františkánské ulici v Plzni.
Aby se Bruno dostal ke svému zvonu ve zvonici kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni, šplhá po extrémně úzkém schodišti. „Postavili ho tak úzké, aby se tam nedostali vojáci ve zbroji,“ říkal během natáčení seriálu Neviditelní.
Při svém prvním zvonění zažil doslova křest ohněm: „Chytil jsem se provazu a vytáhl mě metr a půl do vzduchu. Bylo to nebezpečné, ale nezapomenutelné." A k tomu dodává: „Když jsem slyšel, jak zní zvon v Dobrši (okres Strakonice), rozplakal jsem se, jaký to byl nádherný zvuk. Každému doporučuji, aby si ho přijel poslechnout.“
Související
-
Každé zvonění je pro mě zážitek, říká jeden z nejmladších zvoníků v republice
Brunovi Bezděkovi je čtrnáct let. Hodně času tráví v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kromě toho, že je ministrantem, patří k nejmladším zvoníkům v republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.