Gangloffův náhon: vodní dílo, které Gangloff zřejmě vůbec nevytvořil

25. březen 2021

Gangloffův náhon je na první pohled nenápadným vodním dílem v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Kde ale získalo dílo tento název? Má s někdejším zdejším lesníkem a vynálezcem Karlem Gangloffem vůbec něco společného?

Takzvaný Červeňák určitě nepřehlédnete

Necelé 4 km severozápadně od obce Buková v Brdech najdeme takzvaný Gangloffův náhon. „Ten poměrně snadno poznáte, když půjdete z obce Buková k Padrťským rybníkům. V jedné části teče kolem bývalé okresní silnice,“ popsal kurátor sbírek Podbrdského muzea Rudolf Šimek. Jedním ze záchytných bodů může být také červeně zbarvený lom, takzvaný Červeňák. „Ten opravdu nepřehlédnete, je to obrovský kus vyrubané skály. A je červený právě proto, že obsahuje velké množství železa, které se tady těžilo a zpracovávalo v tehdejších hutích,“ doplnil kurátor.

„Rukou člověka tu byla vytvořena pouze polovina z celkové délky asi 3 km tohoto náhonu. Zbylá část náhonu je přírodní,“ uvedl Rudolf Šimek, který pokračoval popisem vodního díla: „Ten první úsek vypadá opravdu jako náhon. Je to val hlíny a náhon běží po vrstevnici vrchu Praha. Průměrný spád této uměle vybudované části je pouhý 1,1 cm na metr délky. V té další části je to místy až 24 cm na 1 m, takže tam to opravdu už pak frčí z kopce.“

Mnoho lidí napadne, že Gangloffův náhon získal své jméno po někdejším zdejším lesníkovi a vynálezci Karlu Danielu Gangloffovi (1809-1879), který byl také nazýván českým Archimédem. „Nám se to vodní dílo se jménem Karla Gangloffa v pramenech nepodařilo spojit a velice pravděpodobně s ním nemá téměř nic společného,“ sdělil Šimek.

Jeden z mála důkazů, že se skutečně nejedná o Gangloffův náhon, je v dokumentu z roku 1891, kde se uvádí, že pod vrchem Prahou pramení vydatný potok, který se ubírá západním směrem až k okresní silnici, dále že byl směr jeho toku uměle obrácen a jmenuje se potokem Kateřinským. Kateřinský potok získal název pravděpodobně podle jednoho ze zdejších dolů na železnou rudu. „Z těch několika dolů se nám tady dochovala odvodňovací štola, která náhon vydatně napájí. Pár let po smrti Karla Gangloffa se tento potok nazývá Kateřinským, takže z toho usuzujeme, že ho Gangloff nějakým způsobem maximálně poopravil po 40 letech jeho pracování proto, aby šlo více vody na rožmitálské hutě a mimo jiné i na jeho šindelku na Obžeře,“ řekl pracovník muzea.

Vzdálenost od Plzně: cca 40 km

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio