Houbová polévka s pohankou

Houbová polévka, kterou si můžete podle tohoto receptu připravit, je výborná, navíc vás zasytí tak, že není třeba druhého chodu. Záleží na tom, kolik pohanky si k ní dopřejete. V lese přeji dobrý úlovek, u stolu pak dobrou chuť.

Suroviny na 6 porcí:

350 g čerstvých hub nebo hrst sušených

2 lžíce másla

2 lžíce oleje

1 cibule

2–3 lžíce hladké mouky

1 l zeleninového vývaru

1 snítka tymiánu

150 ml sladké smetany

1 hrnek pohanky

1 lžička majoránky

1 malý bobkový list

petrželka

sůl

Postup:

Na oleji nebo másle zpěníme nakrájenou cibuli. Jakmile začíná růžovět, zasypeme ji moukou a chvilku opražíme. Za stálého míchání přiléváme zeleninový vývar.

Do polévky vložíme očištěné, na plátky nakrájené a na másle podušené čerstvé houby, tymián, osolíme a vaříme cca 30 minut.  Použijeme-li houby sušené, předem je namočíme.

Polévku na závěr zalijeme smetanou a ještě chvilku povaříme.

Než se polévka uvaří, připravíme pohanku. V několika vodách ji propláchneme, zalijeme dvojnásobným množstvím vody, osolíme, přidáme majoránku, bobkový list a uvaříme do měkka. To trvá cca 20 minut.

Hotovou polévku posypeme petrželkou a servírujeme v hlubokém talíři či misce, zvlášť podáváme vařenou pohanku. Každý si ji podle libosti do polévky přidá libovolné množství.

Celková doba přípravy tohoto receptu je přibližně 1 hodina.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.