Hvožďany: Obec na pomezí tří krajů

15. listopad 2021

Obec Hvožďany najdeme ve Středočeském kraji v okrese Příbram. Není odtud však daleko ani do Plzeňského či Jihočeského kraje, obec totiž leží na jejich pomezí.

Hvožďany

V písemných pramenech je obec poprvé zmiňována v roce 1352 a nachází se zde mnoho zajímavých staveb: „Nejcennější stavební památkou je tady gotický kostel Navštívení Panny Marie a sv. Prokopa ze 14. století. Zajímavé je, že zvonice je umístěna mimo hlavní kostel a byla postavena až po roce 1691. Najdeme zde druhotně umístěné oltáře z kostela, který stával v místní části obce Javorý. Nacházela se zde kultovní dřevěná soška, kterou dle pověsti nalezl poustevník v dutině stromu,“ sdělil na úvod pracovník Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem Rudolf Šimek.

Obec leží na staré křižovatce formanských cest ze Lnář do Rožmitálu a z Nepomuku do Březnice. „S farním kostelem a později i školou se Hvožďany staly přirozenou spádovou obcí pro okolní vesnice,“ řekl muzejník.

Název Hvožďany má logický původ: „Byl to pravděpodobně brdský pralesní hvozd, který dal jméno této obci, neboť podle jazykovědců jsou Hvožďany vsí lidí žijících v nebo u hvozdu,“ osvětlil Šimek.

„Hvožďany jsou moc hezká vesnice, dokonce v roce 2017 získaly titul Vesnice Středočeského kraje a je to tady samá kulturní památka. Nachází se zde tvrz z 2. poloviny 16. století, dnes tedy přestavěná na byty, a nově opravená sýpka, která obci slouží ke kulturním účelům. Za co já osobně obdivuji místní vedení obce, je to, že zakoupili zdejší mlýn z konce 17. století, který byl zařazen mezi kulturní památky, a mají s ním velké plány,“ uvedl Rudolf Šimek.

Vzdálenost od Plzně: cca 51 km

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio