Jak se staví zmenšený zámek Hluboká nad Vltavou. Pohled do tajů výroby

Výroba modelu pod přísnou ostrahou

Věděli jste, že s výrobou modelů hradů a zámků pro park miniatur v Mariánských Lázních pomáhají odsouzení ve výkonu trestu? V rámci kroužku rukodělné výroby ve věznici v Horním Slavkově je k modelařině přivedl vychovatel Radek Jirsa, který je současně hlavním designérem modelů v parku Boheminium.

Vězni teď pod jeho dokončili všechny díly modelu Hluboká nad Vltavou. Co ale předchází samotné výrobě modelu, jak se třeba převádí měřítko? I to jsou otázky, které jsme položili právě Radkovi Jirsovi.

Podle něj je nejdůležitější komunikace se správcem vybraného objektu. V tomto případě se spojil přímo s kastelánem zámku v Hluboké nad Vltavou. Následovalo focení přibližně 3 000 fotografií. Z nich Radek Jirsa a jeho sehraný tým rozkreslili zámek v poměru 1:25 a pustili se do díla. Dnes už je hrubá stavba téměř dokončena.

Trocha historie vězeňských modelářů: Jak Radek Jirsa vzpomíná, modelářská dílna ve věznici Horní Slavkov vznikla v roce 2008. Bylo to v rámci volnočasového rukodělného kroužku. První modely historických staveb byly podle Jirsy pouze papírové. Jednalo se o modely hradu Loket, hradu a zámku Bečov nad Teplou, zámku Valeč a kostelu svatého Jiří v Horním Slavkově.

S parkem miniatur Boheminium v Mariánských lázních spolupracuje pracovní skupina Radka Jirsy od roku 2010. Společně vznikl záměr vytvořit model zámku Kynžvart, který už byl vyrobený z trvanlivých materiálů. Díky této spolupráci vznikla první komerční zakázka, pro městský úřad v Sokolově, který si objednal model tamního zámku.

Pět vězňů pracovní skupiny Radka Jirsy teď ve věznici v Horním Slavkově dokončuje velkolepý projekt stavby modelu zámku Hluboká, který je postavený v renesančním barokním romantickém slohu. Jednotlivé díly doputovaly na své místo. My se v příštím díle zaměříme na to, jak je to s výběrem trvalého místa pro model Hluboké v parku, protože nadohled od ní by snad měla být Jaderná elektrárna Temelín.

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.