Jazykové střípky
6. duben 2010
Čistě teoreticky takové tvary vytvořit lze, ale ve spisovném jazyce patří názvy plemen do skupiny jmen, od kterých se přivlastňovací přídavná jména většinou netvoří a neužívají se. V neformální komunikaci se ale najdou, a to vůbec ne zřídka a netýká se to jen plemen, jako je doga nebo boxer. Např. na chovatelských stránkách najdeme podoby jako vlčáčí rodinka, vlčáčí mládě, vlčáčí slečna, dobrmaní štěnátka, dobrmaní smečka, svět z jezevčičí perspektivy, jezevčičí stránky, velký doží výlet, náš doží kamarád z Prostějova apod. Do spisovného jazyka ale přece jen tato přídavná jména nepatří.
Druhý dotaz zní: Rád bych se rád zeptal, zda je v češtině slovo "černoch" považováno za hanlivé. Jsem redaktorem časopisu a náš čtenář namítá, če slovo „černoch“ je hanlivé a měli bychom místo něj použít označení Afroameričan.
Podle slovníků je slovo černoch neutrální a já se domnívám, že stejně tak ho bude chápat i většina mluvčích češtiny. Je ale pravda, že se v současné době objevují v různých oblastech různě silné tendence k co nejkorektnějšími vyjadřování. Nezdá se ale, že by taková korektnost byla v současnosti nějak silně u nás prosazována. Spíše jde o důsledek přenesení z jinojazyčného prostředí. Někdo, kdo zná situaci v angličtině, ji prostě bez znalosti situace u nás přenáší do češtiny. Navíc se výrazu černoch stejně nemůžeme úplně vzdát. Afroameričan totiž označuje jen amerického černocha. Pro označení příslušníka černé rasy kdekoliv na světě budeme výraz černoch potřebnovat i nadále.
Jazykový koutek uzavřeme dotazem nakolik lze považovat za spisovné slovo „upoutávka“ a jestli je možné ho použít v jiném kontextu než v souvislosti s filmy, například v časopise jsem zahlédl „upoutávku na knihu".
Odpověď je v tomto případě jednoduchá. Slovo upoutávka je plně spisovné. Sice jsme zvyklí vídat ho nejčastěji v souvislosti s filmy či televizními pořady, ale i ve spojení s knihami je možné. Kromě toho najdeme např. upoutávku na zboží, na večer Českého lva, na výstavu, na zápas, na sraz veteránů na nový web ap
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Penam se snažil získat zpět 98 milionů zabavených kvůli toastovému chlebu. Soud stížnost zamítl
-
Češka, která bojovala s mpox v Kongu: Někteří pacienti skutečně trpí. Úmrtí jsou hlavně mezi dětmi
-
Místní čelí ohromnému barbarství. V Záporoží je cílem terorizování civilního obyvatelstva, říká Šír
-
Pavel: Musíme spočítat, za kolik peněz se efektivně ubráníme. Na obranu bychom mohli dávat 3 procenta