Jediný langsax ve veřejných sbírkách spatříte v chebském muzeu

19. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Langsax je značně zkorodován

Roku 1929 byl u Jindřichova (části města Cheb) nalezen soubor předmětů, které patřily elitnímu bojovníkovi z 8.-9. století. Mezi těmito předměty se nacházel i raně středověký jednobřitý meč, takzvaný langsax.

Unikátní soubor předmětů najdete hned v první místnosti stálé expozice

„Unikátnost tkví v tom, že se jedná o jediný langsax na území České republiky ve veřejných sbírkách. Před nedávnem byl na Domažlicku objeven další, ale ten se nenachází ve veřejné sbírce, takže je badatelsky nedohledatelný,“ uvedl archeolog chebského muzea Michal Beránek.

K meči bojovníka patřila také výbava, a to ocílka na jeho broušení a kování pochvy meče. V současnosti langsax vypadá tak trochu nevzhledně, a to kvůli korozi: „Je to 1200 let starý předmět, který většinu své existence ležel v zemi, kde potichu korodoval. Jeho původní podobu známe především díky rentgenovým snímkům. Železné kování pochvy bylo vykládáno stříbrem a samotný langsax je ve středu kovářsky svařován, zvlášť čepel a zvlášť ostří. Ani v té době to nebyla levná a běžná záležitost,“ řekl archeolog. 

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.