Karel Nováček

27. leden 2014

Už když odjížděli, do značné míry věděli, co objeví. Poslechněte si o velkém úspěchu plzeňských archeologů v iráckém Kurdistánu…

Na podzim loňského roku se archeologům z Filozofické fakulty ZČU v Plzni podařil mimořádný objev. V iráckém Kurdistánu nalezli pozůstatky nejméně jednoho města z předislámského a raně islámského období. Úspěch s námi přišel oslavit šéf archeologické mise Karel Nováček. Povídal si s ním Vladimír Šťovíček.

Na začátku výzkumu byla studie satelitních snímků z doby studené války. Jaké poznání archeologům fotografie přinesly? Co z nich šlo vyčíst? Čím to, že se do lokality dosud nevydali jiní kolegové z celého světa, když měli ke snímkům léta stejný přístup? Jak snadno lze dostat povolení k archeologickým průzkumům v zemi, kde platí přísný památkový zákon? Čemu se v místech, kde bádali plzeňští archeologové, kdysi věnoval manžel Agathy Christie? Co obnáší přípravná fáze před odjezdem do terénu? Jak probíhá bádání na místě? Co všechno se podařilo najít? Jaké je povědomí o pohřebišti, které bylo nalezeno nedaleko města? Co mají archeologové v plánu během další mise, která je čeká v dubnu? Jak se vypořádávají s klimatickými podmínkami v Kurdistánu? A cítí se tam vůbec bezpečně? I o tom s Karlem Nováčkem....

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.