Královský sen a lidové zboží

11. srpen 2010
Publicistika

Pravidelný středeční publicisticý příspěvek má název „Královský sen a lidové zboží" a je o porcelánu. Přečte jej jeho autorka Alena Zemančíková:

Naučný slovník praví: Porcelán (zastarale též porculán) je keramická hmota, vzniklá vypálením keramického těsta tvořeného směs kaolinu, ostřiva a taviva. Používá se pro výrobu nádobí, sanitární keramiky, elektrických izolátorů, dlaždic, ozdobných předmětů, v dentální keramice a mnoha dalších předmětů – například se z ní dělaly hlavičky panenek na hraní.

Při správném poměru všech složek a jejich dobrém vypálení vznikl dostatečně tvrdý, bílý a průsvitný materiál – porcelán.

Míšenský porcelán 

Materiál, který z Číny vzešel, byl v Evropě v podstatě znovu objeven, metoda čínských manufaktur nebyla použitelná, protože se zde nevyskytuje jistý druh jílu, v Číně naopak zcela běžný. A je historickým paradoxem, že změna životního stylu i množství továrního levného porcelánu dováženého z Číny dnes přivedla evropské porcelánky do hluboké krize, na jejímž konci může být i úplné zstavení výroby. Pro připomenutí porcelánu jako spolutvůrce životního stylu tří posledních století uspořádala firma Porzellanikon v Selbu ve svém muzeu reprezentativní výstavu historie porcelánu, kde je možno vidět přes 1 000 vystavených kousků. Porcelánové výrobky zapůjčily instituce ze 17 zemí, výstava podává v úplný evropský přehled.

Název výstavy zní německy Königstraum und Massenwaren, česky Královský sen a lidové zboží. Pod stejným názvem se koná i řada doprovodných akcí. Jednou z nich je česko-německý divadelní projekt stejného názvu, pro který vznikla na obou stranách krátká hra. Inscenace je nazkoušena s českými a německými herci, profesionály i amatéry, a sehrána bude třikrát: v Schirndingu, v Selbu a v Karlových Varech. V Německu vznikla hra pro děti, napsala ji básnířka a spisovatelka pro mládež Lio Hischenhuber, která žije a pracuje v Schirndingu. Česká hra je třídílná a na její inscenaci spolupracují divadelníci z Karlových Varů, Plzně, Chebu – a s dovolením já, protože jsem napsala tu hru. Premiéra se odehraje v přírodě v okolí Domu umělců v Schirndingu, a bude to podívaná s lampióny, jízdou po řece a cinkotem porcelánu v korunách stromů. Vlak do Schirndingu jezdí z Chebu i z Mariánských Lázní, po silinici je to z Chebu kousek, a premiéra se koná v pátek 13. srpna v osm hodin večer. Jste srdečně zváni.

čínský porcelán
Spustit audio