Lubomír Stejskal: Pošetilci

13. červen 2013
Publicistika

Povodně sužují část republiky už druhý týden a na některých místech opakovaná pohroma přivádí řadu lidí k zoufalství. O to víc šokují zprávy o jednotlivcích, kteří zneužívají mimořádné situace pro riskantní zábavu. Téma pro Lubomíra Stejskala a jeho poznámku Pošetilci.

Velká voda pro jednu skupinu lidí znamená, že si sáhnou na dno fyzických i duševních sil. Jsou to spolu s mnoha postiženými profesionální záchranáři i dobrovolníci. Co by dali za to, kdyby je tak krutý úděl minul.

Tato odvrácená strana života má ještě svoji absurdní podobu. Jakoby neštěstí, které jde za povodňovou vlnou nebylo málo, museli záchranáři mrhat silami u případů zcela zbytečných. Jenom proto, že se někteří jednotlivci rozhodli chovat jako pošetilci. V proudu velké vody riskovali vlastní životy, což v několika případech dovedli do úspěšného konce.

Tato ironie se může zdát nemístná, ale je to jeden z mála způsobů, jak jejich počínání ohodnotit. Protože vydat se v čase povodní na raftu, kajaku nebo surfu kvůli adrenalinu do rozbouřených vln běsnícího živlu, může jen hazardér. Byl by ovšem omyl domnívat se, že tyto lidi život omrzel. V okamžiku, kdy se dostanou do problémů na něž sami nestačí, docela samozřejmě spoléhají na pomoc těch, kdo mají záchranu lidí v nouzi v popisu práce. Nejen v hospodských diskuzích jistě několikrát padlo: vykašlat se na ně, když se chovají tak bláznivě! Hasiči, policisté a zdravotníci jsou zapotřebí jinde.

Soudobá společnost funguje ovšem na docela jiných principech. Uplatnit podobnou pivní radu není podle zákona možné. Úřady proto neměly jinou možnost, než kvůli absenci zdravého rozumu a zodpovědného chování u zdánlivě bezvýznamného počtu občanů, zvolit cestu plošného opatření.

V pondělí proto vstoupil v platnost zákaz plavby na všech tocích a vodních plochách s druhým a třetím stupněm povodňové aktivity. Pod pokutou až 20 tisíc korun. Může se to zdát přehnané, ale není. Ve statistice těchto šílenců nefigurují pouze jednotlivci z případů mediálně známých. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka jsou takových pseudovodáků desítky. Závěr je tedy jasný. Má-li stát povinnost své občany v nouzi související s přírodním živlem zachraňovat, musí jejich počínání za mimořádných situací také regulovat. Je spíše s podivem, že k něčemu takovému vůbec muselo dojít.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio