Motivační tisícikoruna

17. červenec 2008
Publicistika

Sprejerství je problém snad každého města a obce. Najít způsob, jak uchránit veřejné a soukromé plochy od řádění samozvaných umělců je úkol téměř nadliský. Proto si pozornost zaslouží každý pokus kladoucí si za cíl alespoň částečné zlepšení situace. Se zajímavou myšlenkou přišla radnice v Sokolově. Jejího návrhu si v následující poznámce nazvané Motivační tisícikoruna všímá Lubomír Stejskal.

Na tom nápadu sokolovských konšelů vlastně nic nového ani originálního není. Cynik by dokonce řekl, že jde o tuzemský národní sport, čímž by myslel obyčejné udavačství. Přesto ale stojí za pozornost. Radnice hornického města schválila návrh, aby za relevantní informace vedoucí k dopadení sprejerů byla občanům vyplácena finanční odměna. To nezní zase tak špatně, vždyť podobně postupují úřady v případě pátrání po obtížně polapitelných zločincích všude na světě. A všude na světě předpokládají určitou míru občanské angažovanosti.

Nemá ale smysl zastírat, že v zemi, kde donášení má z historických důvodů velice špatnou reputaci, mohou lidé vnímat nabídku sokolovské radnice přinejmenším s rozpaky. Jakkoli jsou tyto rozpaky pochopitelné, nebude od věci připomenout, že je rozdíl, donášíme-li na své spoluobčany tajné policii totalitního režimu, anebo nabízíme-li informace policii demokratického státu. Navíc informace, z nichž budou mít užitek všichni, nejen úzká skupina samozvaných mocipánů, jak tomu bylo v minulosti - za protektorátu a pak po únoru 1948. Slabým místem sokolovského návrhu proto není to, na jakém je založen principu, ale záležitost mnohem prozaičtější. Radnice za každé hlášení, které skončí úspěšným dopadením skutečných pachatelů, nabízí tisíc korun. Nevyplatí je za kdejaké falešné svědectví a také ne okamžitě, ale po schválení radou města. Tím chce vyloučit ze hry vychytralé podvodníky.

Bankovky

Vymyšleno je to dobře, ale bude tisícikoruna, stačit k tomu, aby byli lidé dostatečně aktivní? To samozřejmě ukáže až čas. Jisté ale je, že závažnost problematiky by si zasloužila vyšší částku za ochotu občanů spolupracovat s vedením města a jeho policií. Byla by přece velká škoda, kdyby dobře míněný záměr sokolovské radnice zkrachoval na přesvědčení občanů, že starosta a jeho tým šetřil na penězích.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio