Na novou rozhlednu na šumavském Můstku si turisté ještě počkají

Rozhledna na vrcholu hory Můstek na Železnorudsku ani letos nebude. A to i přes to, že je to jeden z projektů, který na Šumavě získal kladný posudek EIA. Stavbu rozhledny už pět let připravují Lesy České republiky.

Důvod proč se rozhledna zatím stavět nebude, je zcela prozaický, nejsou lidi; přesněji není firma, která by rozhlednu postavila. Do prvního výběrového řízení se nepřihlásila žádná, do druhého pouze jedna, takže výběrové řízení muselo být zrušeno. Nicméně záměr vybudovat rozhlednu ještě Lesy ČR neopouštějí.

„Záměrem je postavit rozhlednu příští rok, ale musíme přepracovat zadávací dokumentaci, protože za tu dobu se změnily podmínky na trhu a je potřeba navýšit náklady. Původně jsme počítali s částkou zhruba do tří a půl milionu, ale vypadá to, že bude vyšší,“ potvrdil lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman.

Stavět se začne snad příští léto

Podle rozhodnutí správy národního parku a chráněné krajinné oblasti se může tato rozhledna kvůli ochraně přírody začít stavět po 15. červenci, a to bude platit i pro příští rok.

Rozhledna bude celodřevěná, vysoká téměř 20 metrů, s tím, že v každém patře budou naučné tabule nebo fotografie. Ve spodní části se plánuje chráněný prostor, aby se tam mohli návštěvníci případně schovat při nepříznivém počasí.

Na tom samém místě stála od roku 1924 horská chata s rozhlednou, která ale v roce 1995 kompletně vyhořela a teď je u jejích základů jen turistický přístřešek.

autoři: en , jik
Spustit audio