Na Zlaté cestě přibyl další milník

20. duben 2009
Tento pořad

Čtvrtý milník času, tentokrát věnovaný svatému Vojtěchovi, přibyl včera na trase historické Zlaté cesty u hájovny Obora - nedaleko osady Dolní Výšina - na Tachovsku. Zlatá cesta vznikla pravděpodobně v 11. století a spojovala západ s východem Evropy. Největšího rozmachu pak zaznamenala za doby Karla IV., kdy bohatí kupci hojně využívali této spojnice mezi Norimberkem a Prahou. Podrobnosti o jejím znovuobnovení zjišťovala Martina Klímová.

Sdružení Terra Tachovia ve spolupráci s německým Via Carolina zmapovalo v česko-německém příhraničí asi 20 kilometrů dlouhý úsek, na němž jsou v terénu patrné stopy po slavné obchodní cestě. V místech, jimiž vedla, už zasadilo tři milníky. Milníky vytesané do bloků pískovce jsou zatím v německém Bärnau, Tachově a v Trnové a připomínají Karla IV., Jana Lucemburského a Jana Husa. Pracovali na nich pedagogové Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni. Čtvrtý milník je věnován svatému Vojtěchovi . Členové sdružení netvrdí, že touto cestou svatý Vojtěch šel, ale šel v roce 992 z Říma do Cách, kde přibral budoucí břevnovské mnichy a vracel se do Čech. Pravděpodobně došel až do Starého Plzence, protože jsou zmínky o tom, že se tam pohoršoval nad nedělním trhem s otroky.

Historická cesta, kterou zatím sdružení v terénu zachytilo, vede podél současných sídel, mnohdy ale hustým porostem, přes mokřiny a podobně. Sdružení nyní začalo spolupracovat s archeology Západočeské univerzity v Plzni, kteří by chtěli cestu prozkoumat.

Karel IV.

Zlatá cesta byla prvním ekonomickým projektem Karla IV., jenž měl posílit Čechy. Karel IV. chtěl přes Čechy odklonit tranzitní obchod vedoucí z Porýní přes Norimberk a dále přes Lipsko na Krakov, což se mu povedlo. Regionům to přineslo hospodářský užitek a pro Tachov to tehdy bylo období jeho největší prosperity. Koncem 15. století se však cesta od Tachova postupně odklonila a vedla přímější trasou přes Přimdu, na Kladruby, respektive Stříbro a Plzeň.

autor: mkl
Spustit audio