Naklíčit si můžete spoustu obilovin. Pozor, nesmí být loupané

26. březen 2021

Nechte si naklíčit cizrnu, pohanku, hrách, ječmen, vojtěšku a další. Klíčky jsou opravdový zázrak plný vitamínů a minerálů.

Proč si na jaře nechat naklíčit obiloviny? V čem je v našem jídelníčku nenahraditelná pohanka? To vysvětlila v poradně zdravé výživy nutriční poradkyně z Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kreuzbergová.

Další témata, která jsme řešili? Například, jak velké mají být obědové a večeřové porce pro diabetika nebo jak prospěšná je pro nás bršlice kozí noha, kterou mnozí považují pouze za plevel a na svých zahrádkách jí nemilosrdně likvidují.

autoři: Stanislav Jurík , Jaroslava Kreuzbergová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.