Nečtinský lom

10. květen 2010
Publicistika

Obec Nečtiny na Manětínsku se může stát ještě slavnější než je: Má hrad, má zámek, dva kostely, z nichž v jednom je Divadelení studio kaple, buduje své muzeum a má také na návsi i spoustu zajímavých soch, které tu ponechalo Sochařské sympozium. Pokračuje Ondřej Vaculík.

Nyní by Nečtiny mohly mít i lom, velice důležitý lom, v němž by se těžil pískovec pro opravu Karlova mostu v Praze. Takový odolný hrubozrnný pískovec totiž jen tak někde není.

Měl by se těžit v lese poblíže obce Skelná Huť, kde se už kdysi těžíval. Po dávném lomování, o němž nikdo neví, kdy začalo a kdy skončilo, tu zůstaly velice romantické prohlubně a kaňony s jezírky, které – ačkoli vznikly lidskou rukou – jsou pokládány za chráněný přírodní výtvor. Ze skalisek rostou křivolaké borovice, pod nimi mech i borůvčí. Nový lom by ale měl být otevřen vedle, aby do starého výtvoru nezasáhl. Měl by se rozkládat na ploše dvou hektarů a ročně by se v něm nesmělo vytěžit více než 500 kubických metrů pískovce, což můžeme přirovnat ke stohu na rozloze 10 x 10 metrů a výšky 5 metrů. Je to asi padesát nákladních aut s nosností 30 tun. Smlouvu o těžbě by Nečtiny neuzavíraly s těžařskou společností, ale přímo s pražským magistrátem, v jehož zájmu je se vzácným kamenem šetřit.

Zatímco nečtinské zastupitelstvo, jak mi řekl starosta Jiří Křemenák, s tímto záměrem souhlasí, chalupáři a chataři v dotčené oblasti se staví spíše proti. Obávají se hluku a prachu, nevítají ani zásah do přírody. Dodejme ale, že 50 aut ročně s kamenem je mnohem méně, než je počet aut dřevorubců vozících ze zdejšího lesa klády. Kámen by se neměl střílet, ale klasicky lámat, takže zásah do přírody způsobem těžby i svým rozsahem odpovídá středověkému lomování. Žádné trvalé poškození životního prostředí nehrozí, v budoucnu jen vznikne další kaňon. .

Nečtiny

Těžit, nebo netěžit? Jak se říká, babo raď, protože v tom se názor lidí dělí. Někdo říká: budou-li podmínky těžby splněny a těžební limit dodržen – tak těžit, vždyť jde o slavný Karlův most, který z kamene dovezeného snad odkudsi od Doks už vznikal. Trochu je to i naše vlastenecká povinnost, i když o vlasti už nejsme zvyklí mluvit, v každém případě je to zásluha a čest, po novu marketingový tah.

Jiní soudí netěžit – úřadům není co věřit a jakmile se lom jednou otevře, už ho nikdo nezastaví; těžební limity neprolomí skutečná potřeba kamene, ale chamtivost, a ta je nekonečná. Viz ohrožený Horní Jiřetín v Podkrušnohoří.

Karlův most

Na druhé straně je pravda, že pokud se pro tento speciální kámen nepodaří otevřít lom nikde, budou muset stavaři pilíře Karlova mostu dobetonovat.

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.