Nedělní kulturní echo

Kinosál (ilustr. obr.)

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Novou inscenaci "Bolero, Carmina burana" má dnes na programu Velké divadlo v Plzni. Společně ji připravily tři soubory divadla: opera, balet a orchestr. Zazní významná a zároveň populární díla 20. století: dvě skladby Maurice Ravela - „La Valse" a „Bolero", kantáta „Carmina burana" od Carla Orffa. Dirigentem je Jiří Štrunc, režisérem a choreografem Zdeněk Prokeš. Do plzeňského Velkého divadla zamiřte na 19. hodinu.

„Pohádku ze staré knihy" přiváží dnes do Mariánských Lázní pražské Divadlo Matěje Kopeckého. Jedná se o příběh staré vyhozené knihy, jejíž pohádkové postavy se ocitnou ve velkém nebezpečí - chystá se totiž na ně zlá krysa. Pohádka, jejímž hlavním námětem je láska ke knihám, je určena dětem od 3 let. Vezměte je na 15. hodinu do mariánskolázeňského Městského divadla.

Na „Nedělní hudební matiné" se můžete vydat do výstavní síně Masné krámy v Plzni. V 10 hodin 30 minut tam začne tradiční společný koncert základních uměleckých škol jižního Plzeňska.

„Školní koncert" vás dnes čeká také ve Františkových Lázních. Projekt „Coco Chanel - cesta k úspěchu" na něm představí žáci františkolázeňské Základní umělecké školy. Do Divadla Boženy Němcové jste zváni už na 10. hodinu. A další hudební vystoupení se v divadle ve Františkových Lázních uskuteční dnes večer - nejmenší slovácká dechovka Šohaji od 19:30 zahraje staré i novější písničky moravských, českých i zahraničních autorů.

„II. Mezinárodní sochařské sympózium" bylo včera zahájeno na zámku v Chodové Plané. Účastní se ho 9 sochařů z Česka a Německa, tématem jsou „Přírodní živly". Dvoutýdenní sympózium završí 22. června slavnosti městyse Chodová Planá. Vždy po dobu víkendu je pro návštěvníky připraven doprovodný program.

Výstavu fotografií židlí z Vídeňského kongresu 1914 - 1915 můžete navštívit na zámku Kynžvart. Židle tvořily set s rozkládacím stolem, který je součástí zámecké expozice a najdete je v pracovně kancléře Metternicha. Výstava patří k oslavám 240. výročí kancléřova narození.

Na novou výstavu „Stanislav Jurík - obrazy, kresby, grafika" láká Muzeum Středních Brd ve Strašicích. Vzpomínková výstava na autora, který ve Strašicích žil do roku 1978, v tamním muzeu potrvá do 28. července.

Také Meditační zahrada s Památníkem obětem zla v Plzni se připojila k probíhajícímu „Víkendu otevřených zahrad". Nechte se okouzlit rozkvetlou zahradou s křížovou cestou akademického sochaře Romana Podhrázského doplněnou sochami Miroslava Spousty a květinovou tvorbou Petry Kohoutové. Ve 14 hodin bude představena básnická i sochařská tvorba Miroslava Spousty, v 15 hodin sehraje inscenaci „Šťovík a pečené brambory" divadlo JakoHost. Kromě plzeňské Meditační zahrady můžete v západních Čechách v rámci „Víkendu otevřených zahrad" ještě dnes zdarma navštívit dalších 14 zajímavých míst, která ne vždy jsou běžně přístupná. Jejich seznam najdete na www.vikendotevrenychzahrad.cz