Nejdelší jedovatý had na světě je kanibal

16. leden 2023

Nejdelším jedovatým hadem na naší planetě je kobra královská. Je zároveň potravním specialistou a živí se hady. Průměrná délka tohoto hada činí zhruba 4 metry.

Kobra královská

„Toto zvíře pochází z Indonésie a Malajsie. Žere ostatní hady a je dobré nabízet jí potravu z jejího geografického pásma. Dostáváme již usmrcené hady a zkoušeli jsme jí nabízet i hady odjinud, tedy ne původem z její domoviny, ale některé si vezme a některé ne. Živí se jedovatými hady i škrtiči,“ uvedl ošetřovatel plazů v plzeňské zoologické zahradě Miroslav Dohnal.

Kobra královská je také unikátní tím, že si staví hnízdo a zároveň klade vejce. Co se délky týče, je v literatuře uveden rekord 5,6 m-5,7 m. „To je však extrémní, průměrná délka bývá 3,5-4,5 m,“ řekl ošetřovatel.

Kobra královská

Barva tohoto hada se může lišit, ale mláďata mají vždy světlý podklad s tmavými pruhy. Ve stáří jsou poté jednobarevní.

„Kobra královská je králem buše. Je to legendární a mystické zvíře. Jedná se o symbol moudrosti a plodnosti a různé druhy náboženství ji uctívají,“ doplnil Dohnal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová