Nejen chlebem živ je člověk
K novodobé tradici, která vznikla po pádu železné opony vznikla v česko-bavorsko-saském pohraničním regionu, patří Festival uprostřed Evropy. Série akcí pořádaných ve městech na české straně hranice začíná ve čtvrtek 19. června v Chebu. Malé zamyšlení nad nadcházejícím ročníkem společného sousedského kulturního léta připravil Lubomír Stejskal.
Motto sedmnáctého ročníku festivalu vyjadřují, jako už tradičně, tři slova. Letos jsou to Kořeny - Doteky - Proměny. Ale ať už pořadatelé vymyslí pro to které pokračování uměleckých setkání uprostřed Evropy jakýkoli slogan, jde stále o jedno a totéž. O naše uvědomění si společné kulturní identity a o příležitost.
Ano, tato přehlídka je novou příležitostí, díky níž si můžeme uvědomit pravou podstatu své existence. Ovšem nejen to. Můžeme též uspokojit volání vlastního nitra po uměleckém zážitku, které jsme dosud pro přemíru jiných povinností snad ani nechtěli slyšet. Nabídka je více než pestrá. Od bavorského Tischenreuthu přes kaskádu měst v českém Poohří až po saskou Kamenici a Drážďany. Šedesát šest převážně hudebních produkcí, půl tuctu uměleckých setkání a pět výstav je na programu. Kulturní maraton odstartoval v Bavorsku uplynulou neděli a na západě Čech se poprvé zastaví dnes večer. V chebské koncertní síni Klára zazní pozoun Frederica Belliho, který působí v rozhlasovém symfonickém orchestru v Baden-Badenu, za varhany usedne Markus Rupprecht.
Znovu se budeme moci přesvědčit, že hudba nezná hranic, ani jazykových bariér. Ve světě plném zmatků, každodenního stresu, arogance a sobectví může být právě takovéto pohlazení nesmrtelnými tóny velkých Mistrů i méně známých komponistů víc než chvilkovým balzámem pro duši. Jistě, není to zadarmo. Vstupenka na chebské vystoupení přijde návštěvníka na stokorunu a v této relaci se pohybuje většina koncertů konaných na české straně. V Německu pak osciluje ponejvíce mezi 13 a 16 eury. Je to cena vysoká, nebo spíše přiměřená? Tuto otázku si musí zodpovědět každý sám. Záleží pouze na nás, kolik peněz budeme ochotni investovat do kulturního zážitku zprostředkovaného v každém případě profesionály a začasté navíc virtuosy ve svém oboru. Něco takového není tak docela samozřejmé v případě jiného druhu podívané, která bez diváků také postrádá smyslu. Například v kopané. Lapidárně řečeno, interpreti, kteří na Festivalu uprostřed Evropy vystupují, si z podstaty věci nemohou dovolit hrát falešně. To se o dění na fotbalových hřištích s takovou jistotou říci nedá. Ale proč srovnávat to, co je nesrovnatelné obsahově i finančně. Kulturní léto spojující dobré sousedy právě začíná a také my můžeme přispět k tomu, aby bylo úspěšné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.