Nejstarší český meteorit najdete na hradě Loket
Hrad Loket v Karlovarském kraji se může pyšnit nejstarším českým meteoritem. Nenachází se zde ale celý. Jeho další části nalezneme v institucích rozmístěných takřka po celém světě.
Loketské železo – tak je nazýván nejcennější exponát hradu Loket. Jedná se totiž o nejstarší český meteorit. K vidění je zde jak replika původního meteoritu, tak i menší část samotného originálu. Původní meteorit byl rozřezán pro výzkumné účely a následně vyslán takřka do celého světa.
Největší kus meteoritu se nachází ve vídeňském muzeu a váží zhruba 80 kg. Další fragmenty jsou uloženy například v Národním muzeu v Praze. Jiné části doputovaly až do Londýna, nebo dokonce Kalkaty.
A kde se meteorit na Loketsku vůbec vzal? „O tom máme dvě teorie. Jedna z nich říká, že byl kolem roku 1400 nalezen v blízkosti Lokte na poli při orbě. Druhá vypráví o tom, že po roce 1422 spadl na nádvoří hradu,“ uvedla ředitelka hradu Loket Jana Těžká, která pokračovala:
„Když Švédové plenili naše země během třicetileté války, schovali místní lidé meteorit do studny. Okolo roku 1670 studnu vyčerpali a meteorit opět vyzvedli.“
Údajně se jedná o zakletého purkrabího
Legenda praví, že se jedná o zakletého zlého purkrabího Půtu, který byl velmi nepříjemný na své poddané a vybíral vysoké daně. „Praví se, že když jednou na poli křičel na své poddané, udeřil do něho blesk. Purkrabí byl stižen kletbou a stal se z něj kus železa,“ dodala ředitelka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.