Nová slova kolem nás: phishing a vhishing

10. prosinec 2023

Jedním z frekventovaných slov v současné češtině je slovo phishing, vzniklé z anglických slov fishing (rybaření) a phreaking (nabourávání telefonních linek).

S těmito slovy se setkáváme hlavně v souvislosti s internetovými podvody. Jde o ilegální jednání na internetu, o podvodné zprávy, nejčastěji e-maily a webové stránky, jejichž cílem je vylákat z klientů jejich osobní finanční údaje a pak je zneužít.

Slovo vhishing pak označuje podvodné telefonáty, je to vlastně hlasový phishing. Nejsme osloveni podvodným e-mailem, ale podvodným telefonátem. Účel obou je stejný. Vhishing je novějším typem kybernetického útoku.

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.