Pronikání cizích slov do češtiny
Mnoho dotazů našich posluchačů směřuje k tématu pronikání cizích slov do češtiny. Tentokrát hovoříme o cizích slovech v názvech internetových obchodů.
„Trápí mě, jak se poameričťuje naše česká řeč. Vadí mi například, že se užívají v názvech českých e-shopů cizí jména", píše tazatel. Zajímavé na tomto dotazu je už to, že jeho autor nebo autorka evidentně nemá problém se slovem e-shop, jinak by místo něj použil existující ekvivalent internetový obchod. Cizích slov, která se používají, přestože k nim existuje český ekvivalent, existuje mnoho. Mluvčí většinou volí cizí slovo třeba proto, že je kratší než český výraz, jako v případě slova e-shop v porovnání s dvouslovným označením internetový obchod.
Proč někdo pojmenuje svůj obchod cizím názvem?
Při pojmenovávání firem se uplatňuje mnoho faktorů, a jen některé z nich jsou jazykové. Když obchodník zakládá svůj obchod, určitě přemýšlí o tom, jak se bude název vyslovovat, protože názvem firmy se například často představuje do telefonu. Pokud se jedná o internetový obchod, očekává se, že ho lidé budou vyhledávat pomocí elektronických vyhledávačů. V takových případech mohou být problémem třeba česká diakritická znaménka v názvu, tedy různé háčky, čárky a podobně, protože vyhledávače pak nabízejí i výsledky bez diakritiky a zákazníci by obchod nemuseli najít. Další motivací pro cizí slovo v názvu může být snaha majitele oslovit zákazníky v zahraničí nebo zákazníky, kteří nemluví česky. Při současné globalizaci trhů je to snaha více než pochopitelná.
Poameričťování
"Myslím, že i samo užití slova poameričťovat obsahuje kromě jazykových také mimojazykové, řekněme společenské nebo kulturní aspekty hodnocení. Majitelé firem mají mnoho důvodů, proč pojmenovávají své obchody cizími názvy, ale že by mezi ně primárně patřila i aktivní snaha poameričtit češtinu, o tom si dovolím pochybovat," říká jazykovědkyně Růžena Písková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.